عصر بازارمدیران خودرو

دلایل صعود ارز و بورس اعلام شد

عصر اعتبار- شاخص کل بورس تهران در معاملات شنبه مسیر صعودی خود را با شتاب پیمود. رشد قیمت در بیش از ۸۰ درصد از نمادهای بورسی باعث شد تا نماگر اصلی سهام ۱.۵ درصد افزایش یابد و به سطح ۲۹۴ هزار واحد برسد.

دلایل صعود ارز و بورس اعلام شد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از دنیای اقتصاد، شاخص با ارتقای 4 کانالی دیروز فاصله خود را از ابرکانال 300 هزار به 2 درصد رساند. شدت تقاضا چنان بود که 37درصد از کل نمادها با صف خرید به کار خود پایان دادند و نقدینگی معادل 150 میلیارد تومان پشت صف‌ها امکان خرید سهم را نیافت. سهامداران خرد با حضور پررنگ در سمت خرید مالکیت 122 میلیارد تومان از سهام را به نام خود تغییر دادند. موج صعودی قیمت‌های جهانی را می‌توان مهم‌ترین عامل محرک تقاضای سهام دانست.

  حمایت‌های کم‌رمق دلار

  دلار که از روز پنج‌شنبه با طرح نافرجام اروپا برای گشایش خط اعتباری 15 میلیارد دلاری برای پیش‌خرید نفت ایران و همچنین اجرایی شدن گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران ضمن رشد 50 تومانی، به سطح 11 هزار و 420 تومانی دست یافته بود، معاملات روز شنبه را با افزایش 1/ 1 درصدی قیمت به پایان رساند. دیروز قیمت دلار آمریکا 130تومان افزایش یافت و روی عدد 11 هزار و 550 تومان جا خوش کرد. گروهی از فعالان بازار روند صعودی دلار را موقت می‌دانند و گروهی با نظر به رشد تقاضای تجاری در پاییز از صعود سخن می‌گویند. این جبهه‌بندی دوگانه در سایه گمانه‌زنی بر سر قیمت جهانی نفت، کسری بودجه دولت و تغییر در روابط ایران با غرب قرار خواهد داشت.

  سکه زیر ضربات اونس

  بهای سکه طی روز گذشته تحت‌تاثیر سیگنال‌های ناهمسو بود. از یک طرف، رشد ارزش دلار در بازار داخلی از سکه حمایت کرد و از سوی دیگر، ریزش طلا در بازار جهانی بهای سکه را تحت فشار گذاشت.

  برآیند این نیروها سرانجام در افت یک هزار تومانی سکه منعکس شد. خبر مذاکرات مجدد بین چین و آمریکا و همچنین آمار بازار کار ایالات‌متحده جوی مثبت بر بازار جهانی حاکم کرد و اونس طلا 2درصد در پایان هفته قبل ریخت. لحن خوش‌بینانه رئیس بانک مرکزی آمریکا در روز جمعه هم زمینه را برای خروج مضاعف سرمایه‌ها از بازار طلا فراهم کرد. به این ترتیب، عقبگرد طلای جهانی از اوج بیش از 6ساله، منجر به خنثایی اثر مثبت دلار بر بهای سکه شد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • ۱۵
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۱۹ روز پیش
  آرشیو