عصر بازار

صنعت بانکداری چه قدر سود دارد؟

عصر اعتبار- در سال ۲۰۱۸ صنعت بانکداری در جهان ۱.۳ تریلیون دلار سودآوری خالص داشته است.

صنعت بانکداری چه قدر سود دارد؟
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، شکی نیست که خدمات مالی در هر نقطه ای از جهان جز سودآورترین صنایع هستند تا جایی که اقتصاد برخی کشورها کاملا مبتنی به بانکداری است. به طور متوسط 5.1 درصد کل تولید ناخالص داخلی جهانی را صنعت بانکداری تشکیل می دهد.

  30 بانک بزرگ جهان در سال 2019 ارزشی معادل 3.5 تریلیون دلار داشته‌اند که در این بین، 36 درصد این بانک‌ها در آمریکا مستقر هستند و پس از این کشور، چین با 25 درصد و استرالیا و کانادا مجموعا با 16 درصد قرار دارند. انگلیس با 6 درصد و اتحادیه اروپا و ژاپن با 2 درصد دیگر مناطقی هستند که میزبان بانک‌های بزرگ جهان هستند.

  در حال حاضر بانک " جی پی مورگان" با دارایی‌هایی به ارزش 7.4 تریلیون دلار، با ارزش‌ترین بانک در آمریکا محسوب می شود و پس از این بانک نیز بانک اف امریکا، سیتی گروپ، ولز فارگو و گلد من ساکس قرار دارند.

  تا پایان سال 2018، بانک‌های آمریکایی 403 میلیارد دلار سودآوری خالص داشته‌اند که این رقم برای چین 333 میلیارد دلار و برای اتحادیه اروپا 198 میلیارد دلار بوده است.

  در بین کشورهای جهان، سنگاپور بیشترین وابستگی را به صنعت بانکداری دارد؛ به گونه‌ای که 13.1 درصد اقتصاد این کشور را بانکداری تشکیل می‌دهد. این رقم برای چین 6.6 درصد، آمریکا 5.4 درصد و کانادا 6.5 درصد است. در بین دیگر کشورهای جهان، صنعت بانکداری 6.8 درصد اقتصاد انگلیس، چهار درصد اقتصاد فرانسه، 6.6 درصد اقتصاد سوئیس، 3.8 درصد اقتصاد آلمان، 4.3 درصد اقتصاد سوئد، 7.1 درصد اقتصاد استرالیا و 5.1 درصد اقتصاد روسیه را تشکیل میدهد.

  در بین کشورهای نوظهور نیز 2.5 درصد اقتصاد هند، 2.4 درصد اقتصاد عربستان، چهار درصد اقتصاد امارات، 4.5 درصد اقتصاد ترکیه و 7.5 درصد اقتصاد آفریقای جنوبی مبتنی بر صنعت بانکداری است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • ۱۵
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲ ماه پیش
  آرشیو