عصر بازاربرنج

سقوط تقاضای جهانی برای طلا

عصر اعتبار- تقاضای جهانی برای خرید طلا در سه ماهه دوم و نیمه اول سال ۲۰۲۰ کاهش پیدا کرد اما تقاضا برای طلا به عنوان کالای سرمایه گذاران به رکورد بالایی صعود کرد.

سقوط تقاضای جهانی برای طلا
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۰۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، جدیدترین گزارش شورای جهانی طلا نشان داد مجموع تقاضای جهانی برای طلا که شامل سرمایه گذاری، جواهرات، فناوری و خرید بانکهای مرکزی است، در سه ماهه دوم امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 11 درصد کاهش یافت و به 1015.7 تن رسید و مجموع تقاضا در نیمه اول سال را شش درصد کاهش داد و به 2076 تن رساند.

  پاندمی کووید 19 عامل اصلی تاثیرگذار بر بازار طلا در سه ماهه دوم بود و تقاضای مصرف کننده را به شدت محدود کرد در حالی که باعث پشتیبانی از تقاضای سرمایه گذاری برای این فلز ارزشمند شد.

  مجموع سرمایه گذاری برای طلا در شش ماه نخست سال 2020 که شامل سرمایه گذاری در صندوقهای ETF طلا و شمش و سکه طلا بود، به رکورد تاریخی 1130.7 تن به ارزش 60 میلیارد دلار رسید.

  طبق گزارش شورای جهانی طلا، واکنش بانکهای مرکزی و دولتهای جهان به پاندمی که به شکل کاهش نرخهای بهره و تزریق نقدینگی صورت گرفت، باعث شد در نیمه اول سال 734 تن طلا وارد صندوقهای ETF طلا شود و موجودی طلای آنها به رکورد 3621 تن افزایش پیدا کرد. ورود سرمایه به این صندوقها کمک کرد قیمت طلا به دلار 17 درصد در مدت مذکور رشد کند.

  در مقابل، سرمایه گذاری در شمش و سکه طلا در شش ماه نخست سال 2020 به پایینترین حد در 11 سال اخیر سقوط کرد و بر مبنای سالانه 17 درصد کاهش پیدا کرد و به 396.7 تن رسید. بسیاری از کشورها در سه ماهه دوم همچنان تحت محدودیتهای قرنطینه بودند و این امر به تقاضا برای شمش و سکه طلا ضربه زد هر چند که طلا به دلار آمریکا به بالاترین حد در هشت سال اخیر صعود کرد و قیمت طلا به بسیاری از ارزهای دیگر هم رکورد شکست.

  بهای هر اونس طلا در معاملات روز چهارشنبه بازار آمریکا در 1953 دلار و 40 سنت بسته شد که بالاترین قیمت نهایی ثبت شده تاکنون بود.

  شورای جهانی طلا در این گزارش به تفاوت رفتار سرمایه گذاران در شرق و غرب اشاره کرد. در حالی که سرمایه گذاران در شرق به خصوص در آسیا و خاورمیانه به سودگیری از افزایش قیمتها می پردازند اما سرمایه گذاران در بازارهای غربی مانند اروپا و آمریکای شمالی به خرید و سرمایه گذاری متمرکز شده اند.

  تقاضا برای جواهرات طلا در سه ماهه دوم 53 درصد کاهش سالانه داشت و به رکورد اندک 251 تن رسید و باعث شد مجموع تقاضا در نیمه اول سال 46 درصد کاهش پیدا کرده و به 572 تن برسد. تقاضای چین برای جواهرات در نیمه اول سال 2020 به میزان 52 درصد بر مبنای سالانه کاهش یافت و به 152.2 تن رسید چرا که پاندمی کووید 19 تاثیر چشمگیری بر وضعیت مالی مصرف کنندگان گذاشت.

  طلای مورد استفاده در فناوری در نیمه اول سال 2020 به میزان 13 درصد کاهش یافت و به 139.9 تن رسید. در این بین، خرید بانکهای مرکزی به 233 تن بالغ شد که 39 درصد نسبت به مدت مشابه در سال 2019 کاهش داشت.

  بر اساس گزارش مارکت واچ، شورای جهانی طلا همچنین اعلام کرد عرضه جهانی طلا در نیمه اول سال 2020 به دلیل محدودیتهای قرنطینه در بسیاری از کشورهای استخراج کننده طلا، به میزان شش درصد کاهش پیدا کرده و به 2192 تن رسید.

  پورسعید خلیلی