عصر بازاربرنج

ثبت یازدهمین تورم منفی متوالی در سوییس!

عصر اعتبار- نرخ تورم سوییس به پایین ترین سطح سه ماه اخیر رسید.

ثبت یازدهمین تورم منفی متوالی در سوییس!
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، متوسط نرخ تورم سوئیس در دوازده ماه منتهی به دسامبر به منفی 0.8 درصد رسیده است که 0.2 درصد کمتر از نرخ تورم ثبت شده برای دوره منتهی به ماه قبل و 0.1 درصد کمتر از نرخ تورم پیش‌بینی شده قبلی برای این کشور محسوب می‌شود.

  تورم منفی 0.8 درصدی که پایین ترین تورم ثبت شده در سوئیس از نوامبر 2016 تاکنون محسوب می شود  بیش از همه تحت تاثیر کاهش قیمت در بخش های مسکن، مواد غذایی و حمل و نقل قرار گرفته است. طی این مدت کمترین تورم مربوط به حمل و نقل با تورم منفی 3.6 درصدی بوده است و فرهنگ و آموزش با تورم منفی 1.6 درصدی و مراقبت های درمانی با تورم منفی 0.6 درصدی در رده های بعدی قرار گرفته اند. تورم در بخش انرژی نیز منفی 0.4 درصد اندازه گیری شده است. تورم تنها در دو بخش مواد غذایی و رستوران و هتلداری مثبت بوده و به ترتیب 0.8 درصد و 0.9 درصد اندازه‌گیری شده است.

  متوسط نرخ تورم سوئیس در بازه زمانی 1956 تا 2020 معادل 2.04 درصد بوده است که در این بین بالاترین تورم ثبت شده مربوط به نرخ 11.92 درصدی دسامبر سال 1973 و کمترین نرخ ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی 1.4 درصدی اوت سال 2015 بوده است.

  هسته تورمی که تغییرات قیمتی انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای آن ها در نظر نمی گیرد طی این مدت به منفی 0.2 درصد رسیده است. بر مبنای ماهانه نیز تورم سوئیس در ماه دسامبر منفی 0.1 درصد بوده است.

  نرخ تورم در دیگر کشور فرانسوی زبان یعنی بلژیک نیز کاهشی بوده است به گونه ای که متوسط نرخ تورم بلژیک در دوازده ماه منتهی به دسامبر به 0.41 درصد رسیده است که 0.1 درصد کمتر از نرخ تورم ثبت شده برای دوره منتهی به ماه قبل و 0.08 درصد کمتر از نرخ تورم پیش‌بینی شده قبلی برای این کشور محسوب می‌شود. تورم 0.41 درصدی که پایین ترین تورم ثبت شده در این کشور در 14 ماه اخیر محسوب می شود  بیش از همه تحت تاثیر کاهش قیمت در بخش های حمل و نقل، لوازم منزل و مراقبت های درمانی قرار گرفته است.

  متوسط نرخ تورم بلژیک در بازه زمانی 1921 تا 2020 معادل 5.41 درصد بوده است که در این بین بالاترین تورم ثبت شده مربوط به نرخ 222.81 درصدی ژانویه سال 1947 و کمترین نرخ ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی 18.11 درصدی اکتبر سال 1921 بوده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو