عصر بازاربرنج

سردرگمی بازار ارز در هفته آخر بهمن‌ماه

عصر اعتبار- در آغاز هفته‌ای که گذشت، انتظار تداوم افزایش قیمت‌ها در بازار ارز وجود داشت، اما روند معاملات نشان داد که فعالان بازار، دید روشنی نسبت به آینده تحولات سیاسی و اقتصادی کشور ندارند و بنابراین استراتژی روشنی در معاملات هفته‌ پایانی بهمن‌ماه، دیده نشد.

سردرگمی بازار ارز در هفته آخر بهمن‌ماه
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایرنا، در آخرین هفته بهمن‌ماه بازار ارز در وضعیت سردرگم قرار داشت و نمودارها مدام در حال تغییر جهت بودند، این در حالی بود که در هفته پیشین، قیمت دلار افزایش یک هزار و 800 تومانی و یورو نیز افزایش دو هزار و 200 تومانی را از سر گذرانده بودند، اما هر دو ارز اصلی بازار در این هفته نتوانستند به رویه هفته پیشین خود ادامه دهند.

  نوسان محدود اما حساس

  در هفته‌ای که گذشت قیمت دلار مدام در حال نوسان بین سقف 26 هزار و 300 تومان و کف 25 هزار و 700 تومان بود و یورو هم در محدوده 31 هزار 600 تومان تا 31 هزار و 100 تومان نوسان داشت. این شرایط نشان دهنده این بود که پس از صعود قابل توجه قیمت‌ها در هفته پیشین، در این هفته نیروی برتری میان دو گروه خریدار و فروشنده وجود نداشت و هیچ کدام از طرف‌های بازار نتوانستند محدوده حساس بازار را به نفع خود تغییر دهند.

  این شرایط موجب شد که دلار مرز 26 هزار تومان را در معاملات هفته گذشته، بارها بالا و پایین کند، اما یورو در کانال 31 هزار تومان خود را تثبیت کرد و تنها در این کانال نوسان داشت. با این وجود روند کلی نمودار تغییرات قیمتی، نشان‌دهنده کاهش نسبی قیمت ارز در مقایسه میان روز ابتدایی و انتهای هفته است. طبق این مقایسه قیمت دلار در آخرین معاملات این هفته 25 هزار و 900 تومان قیمت‌گذاری شد که 400 تومان ارزان‌تر از قیمت این ارز در ساعات ابتدایی هفته است. برای یورو هم قیمت در روز پنج شنبه 31 هزار و 100 تومان بود که این قیمت هم حدود 500 تومان ارزانتر از قیمت یورو در ساعات ابتدایی روز شنبه بود.

  قیمت‌گذاری ارز در صرافی‌های ملی اما در این هفته روند کم‌نوسانی را داشت. بر این اساس در چهار روز ابتدایی هفته قیمت فروش دلار در این صرافی‌ها 24 هزار و 980 تومان بود و در دو روز پایانی هفته این قیمت به 25 هزار و 170 تومان افزایش یافت. یورو نیز در این صرافی‌ها کار خود را از 30 هزار و 270 تومان آغاز کرد و در حالی که در روز چهارشنبه به قیمت 30 هزار و 430 تومان هم افزایش قیمت یافت، اما در روز پنج‌شنبه با قیمت 30 هزار و 300 تومان کار خود را به پایان برد.

  از سوی دیگر در سامانه نیما دلار نیز در هفته‌ای که گذشت دلار در روز یکشنبه با قیمت میانگین 25 هزار و 70 تومان قله قیمتی خود را تجربه کرد و در روز سه‌شنبه در قیمت 23 هزار و 280 تومان به ارزانترین قیمت خود در هفته رسید. همچنین یورو هم در بازه محدود 28 هزار و 700 تا 28 هزار و 870 تومان نوسان کرد.

  آرامش بعد یا قبل از طوفان؟

  بازار ارز در حالی بهمن‌ماه را به سرانجام رساند که در این ماه برخلاف دی‌ماه، قیمت‌ها در مجموع روندی صعودی را تجربه کردند. در این ماه قیمت دلار از 21 هزار و 800 تومان به محدوده 26 هزار تومان رسید و یورو نیز از کف کانال 26 هزار تومان به میانه کانال 31 هزار تومانی صعود کرد.

  این افزایش قیمت در حالی است که طبق گزارش‌های بانک مرکزی، شاخص‌های اقتصادی کشور در شش ماهه دوم سال عملکرد مثبتی داشته‌اند. امری که نشان‌دهنده گذر اقتصاد تحت تحریم ایران از شوک شیوع بیماری کرونا است. با این وجود اما فعالان بازار ارز در ماه‌های اخیر بیش از هر چیز با توجه به تحولات سیاسی معاملات خود را تنظیم کردند که در این میان، مهمترین مسئله، تعیین سرنوشت بازگشت دولت جدید آمریکا به برجام بود. اتفاق مهمی که در بهمن‌ماه بر خلاف دی‌ماه، خبرهای خوشایندی در رابطه با آن منتشر نشد و به همین دلیل با افزایش نگرانی فعالان بازار از سرانجام برجام، در بازار روند افزایشی حاکم شد.

  بنابراین همچنان پیش‌بینی روند بازار در اسفندماه نیز دشوار است. برخی اتفاقات و تحولات سیاست خارجی در روزهای اخیر رخ داده و یا قرار است در روزهای آینده تعیین تکلیف شوند. این تحولات می توانند در ماه اسفند بر بازار ارز تاثیر مستقیم بگذارند. از سوی دیگر افزایش نرخ درهم و همچنین افزایش تقاضای فصلی ارز در پایان سال نیز از مجموعه عواملی است که می تواند به تحولات بازار ارز در ماه اسفند جهت دهند.

  در هر صورت به اعتقاد کارشناسان بازار برای مشخص شدن خط حرکت بازار ارز در ماه آینده می‌توان منتظر شروع معاملات در هفته آینده نیز ماند و مشاهده کرد که سرانجام این بازار قیمت دلار را در کانال 26 هزار تومان به تثبیت می‌رساند یا از دلار 25 هزار تومانی حمایت خواهد کرد. به اعتقاد این کارشناسان قرار گرفتن دلار در هر کدام از این دو کانال، می تواند بازار را از سردرگمی خارج کرده و به فعالان این بازار مسیر صعودی یا نزولی بازار در ماه آینده را نشان دهد. مسیری که مشخص خواهد کرد آرامش نسبی که در این هفته بر قیمت‌ها در بازار حاکم شده بود، آرامشی بعد از طوفان هفته گذشته بود، یا آرامشی قبل از طوفان اسفندماه خواهد بود؟

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو