عصر بازاربرنج

درآمد کارگران جهان ۳.۷ تریلیون دلار کاهش یافت

عصر اعتبار- کرونا بحرانی ۴ برابر بزرگتر از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۹ در جهان ایجاد کرده که در سال ۲۰۲۰ درآمد کارگران جهان را ۳.۷ تریلیون دلار کاهش داده است.

درآمد کارگران جهان ۳.۷ تریلیون دلار کاهش یافت
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از مهر، سازمان بین‌المللی کار در تازه‌ترین گزارش دوره‌ای خود اعلام کرده بحران کرونا در سال 2020 میلادی موجب کاهش 8.8 درصدی ساعات کار در جهان شده است. این میزان معادل از دست رفتن بیش از 255 میلیون شغل تمام وقت است. کاهش درآمد کارگران جهان که ناشی از این میزان کاهش ساعت کار است، 3.7 تریلیون دلار برآورد می‌شود که معادل 4.4 درصد از کل درآمد ناخالص داخلی جهان در سال 2019 است.

  گزارش سازمان بین‌المللی کار نشان می‌دهد که بحران اقتصادی کرونا باعث بیکاری 114 میلیون نفر شده است. از این جمعیت بیش از 90 میلیون نفر به جمعیت غیرفعال اقتصادی پیوسته‌اند. در نتیجه نرخ مشارکت نیروی کار در اقتصاد جهان در سال گذشته میلادی 2.2 درصد کاهش پیدا کرده و به 58.7 درصد رسیده است.

  نکته قابل توجه دیگر این است که در این میان، زنان 5 درصد و کارگران جوان 8.7 درصد بیش از سایر کارگران شغل خود را از دست داده‌اند.

  اگرچه بسیاری از کارشناسان امیدوارند که از میانه سال 2021 با توجه به گسترش واکسیناسیون، بحران کرونا فروکش کند اما سازمان بین‌المللی کار معتقد است که بحران اقتصادی ناشی از این بیماری تا پایان سال 2021 در زندگی کارگران اثرگذار است و به طور میانگین باعث کاهش 3 درصدی ساعات کار (معادل از دست رفتن 90 میلیون شغل تمام وقت) خواهد شد.

  سناریوی خوش بینانه این وضعیت در سال 2021 کاهش 1,3 درصدی ساعات کار (معادل 36 میلیون شغل تمام وقت) و برآورد بدبینانه نیز در بردارند پیش‌بینی کاهش 4.6 درصدی ساعات کار (معادل از دست رفتن 130 میلیون شغل تمام وقت) است.

  در حال حاضر 77 درصد از کارگران جهان در شرایط محدودکننده و کنترلی بحران کرونا کار و زندگی می‌کنند که تبعات اقتصادی و روانی بسیاری به همراه دارد. همچنین زندگی و درآمد 93 درصد از کارگران جهان نیز از ابتدای سال 2021 تحت تأثیر اعمال محدودیت‌های پیشگیرانه از کرونا بوده است.

  سازمان بین‌المللی کار پیشنهاد کرده است که کشورهای جهان برای کاهش تبعات اقتصادی کرونا بر زندگی کارگران، سیاست گسترش واکسیناسیون، ارتقای بهداشت عمومی و حمایت از بازار کار را در اولویت قرار دهند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو