عصر بازاربرنج

شرایط وخیم اقتصادی همسایگان شمالی

عصر اعتبار- رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان باز هم منفی ماند.

شرایط وخیم اقتصادی همسایگان شمالی
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا،طبق اعلام مرکز آمار گرجستان، رشد اقتصادی این کشور در محدوده منفی باقی مانده است؛ تا جایی که در دوازده ماه منتهی به فوریه، نرخ رشد اقتصادی این کشور با 6.4 درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به فصل قبل به منفی 5.1 درصد رسید که یکی از کمترین رشد های فصلی ثبت شده تاریخ معاصر این کشور بوده است.

  در بین بخشهای مختلف، تفریح و سرگرمی با رشد منفی 18.4 درصدی بدترین عملکرد را داشته است و پس از این بخش نیز ساخت و ساز با رشد منفی 15.9 رصدی و حمل و نقل با رشد منفی 14.1 درصدی قرار دارند. از طرف دیگر نیز بهترین عمکرد طی این مدت مربوط به بخش کشاورزی بوده که 3.2 درصد رشد کرده است.  

  متوسط رشد اقتصادی سالانه گرجستان در بازه زمانی 2012 تا 2020 برابر با 3.05 درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به رشد 13.9 درصدی سه ماهه چهارم 2013 و کمترین رشد نیز مربوط به رشد منفی 13.2 درصدی سه ماهه دوم 2020 بوده است.

  از سوی دیگر رشد اقتصادی دیگر همسایه شمالی یعنی ارمنستان نیز کماکان در سطح ناامید کننده ای باقی مانده است؛ به گونه‌ای که رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه چهارم سال به منفی 8.8 درصد رسید که 1.2 درصد کمتر از رشد فصلی قبلی این کشور و یک از بدترین عملکردهای فصلی در طول 11 سال اخیر محسوب می شود.

  در بین بخش های مختلف، بخش خدمات با رشد منفی 49.9 درصدی بیشترین تاثیر را در ثبت این رقم داشته است. بیشترین رشد طی این مدت مربوط به ساخت وساز با 14.4 درصد بوده است. اقتصاد ارمنستان در نتیجه جنگ شش هفته ای با جمهوری آذربایجان تحت فشار زیادی قرار گرفته است.

  در بازه زمانی 1998 تا 2020 میلادی کمترین رشد فصلی ثبت شده منفی 19.7 درصد و بیشرین رشد ثبت شده نیز 19.1 درصد بوده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو