عصر بازاربرنج

رییس مرکز ملی فرش ایران خبر داد:

معافیت کارگاه‌های فرش دستباف از پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی

عصر اعتبار- رییس مرکز ملی فرش ایران گفت: براساس رای مجلس، دولت مکلف است به‌منظور تداوم، پایداری و برخورداری مشمولان قانون معافیت پرداخت حق بیمه، سهم کارفرمایی کارگاه‌های تا پنج نفر کارگر مصوب ۱۳۶۱ (بر اساس فهرست کارگرهای مشمول مصوب دولت) را تامین کند.

معافیت کارگاه‌های فرش دستباف از پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایرنا، «فرح‌ناز رافع» افزود: بر این اساس منابع مالی مورد نیاز از حق بیمه در مورد سهم تعهد دولت از محل اعتبار پیش‌بینی‌شده در ردیف‌های11، 25 و تبصره 14 از محل سایر ظرفیت‌های این قانون و کسری منابع مالی مورد نیاز با واگذاری اموال و سهام دولت در شرکت‌ها و صندوق‌ها، در سال 1400 به سازمان تامین اجتماعی تادیه خواهد شد.

  وی ادامه‌داد: همچنین بنا بر این مصوبه، سازمان برنامه و بودجه مکلف است با همکاری سازمان تامین اجتماعی نسبت به سامان‌دهی مشمولان و به میزان برخورداری آنان از حق بیمه حمایتی سهم دولت متناسب با استقرار در مناطق محروم، کمتر توسعه‌یافته، مرزی یا برخوردار و میزان درآمدزایی و اهمیت تولید و فعالیت اقشار و اصناف یا کارگرهای مشمول و لحاظ عدالت توزیعی در قالب توافقنامه‌های سه‌جانبه بین سازمان برنامه و بودجه، سازمان تامین اجتماعی و وزارتخانه تخصصی ذی‌ربط با هر صنف و قشر برای تعیین تعداد مشمولان و درصد حق بیمه سهم دولت برای هر یک از اصناف و اقشار مشمول بر آن نسبت به تخصیص منابع سهم دولت، در سال 1400 به صورت فصلی (سه ماهه) اقدام کند.

  رییس مرکز ملی فرش بیان‌داشت: بسیاری از کارگاه های قالیبافی ایران به صورت خانگی با تعداد زیر پنج نفر فعال هستند که مشمول این مصوبه شدند و دولت ملکف است سهم کارفرما را برای بیمه تامین اجتماعی شاغلان این کارگاه ها فراهم کند.

  رافع بیان‌داشت: اکنون بیش از 260 هزار نفر از قالیبافان تحت پوشش بیمه اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسنامه دار مصوب 88 هستند که افزایش 20درصدی تعداد قالیبافان مشمول این قانون از مطالبات و پیگیری‌های مرکز ملی فرش ایران است.

  به گزارش ایرنا، مطابق آمارها، در 10 ماهه سال 99 بیش از یک میلیون و 869 هزار و 403 متر مربع فرش دستباف در کشور تولید شد. این آمار در هم‌سنجی با سال 98 (تولید یک میلیون و 231 هزار و 321 متر مربع) رشد 34 درصدی داشته است.

  42 درصد از تولیدات یاد شده در 10 ماهه 99 مربوط به فرش‌های دستباف تجاری 25 تا 45 رج، 19 درصد فرش درشت‌باف، 16 درصد فرش‌های ظریف و کرک، 9 درصد تابلو فرش، هشت درصد گبه و 6 درصد فرش تمام ابریشم بوده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو