عصر بازاربرنج

تورم آلمان در اوج یکساله

عصر اعتبار- نرخ تورم آلمان در یک قدمی رسیدن به سطح دو درصدی قرار گرفت.

تورم آلمان در اوج یکساله
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، نرخ تورم آلمان در ماه مارس در حال نزدیک شدن به نرخ  هدف گذاری شده دو درصدی بوده است. طبق اعلام مرکز آمار این کشور، متوسط بهای مصرف کننده مثبت 1.7 درصد بوده که 0.4 درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل و 0.1 درصد بیشتر از انتظارات فعالان اقتصادی بوده است. 

  این نرخ تورم که بالاترین تورم مثبت ثبت شده در 12 ماه اخیر در این کشور محسوب می‌شود، بیش از همه تحت تاثیر افزایش قیمت بخش انرژی قرار گرفته که نرخ تورم آن به 4.8 درصد رسیده است. طبق اعلام مرکز آمار آلمان، تورم در بخش خدمات  به 1.9 درصد رسیده است.

  متوسط نرخ تورم آلمان در سال‌های 1950 تا 2020 برابر با 2.05 درصد بوده است که بالاترین رقم مربوط به اکتبر 1951 با 11.54 درصد و کمترین نرخ تورم نیز تورم منفی 7.62 درصدی ماه ژوئن سال 1950 بوده است.

  بر مبنای ماهانه نیز تورم آلمان در این ماه 0.5 درصد اندازه‌گیری شده که 0.2 درصد کمتر از تورم ماه قبل بوده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت مربوط به گروه مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات آن‌ها در نظر نمی‌گیرد، در این ماه به 1.1 درصد رسیده است.

  همچنین برخلاف بسیاری از دیگر کشورهای اروپایی، نرخ تورم در سوئد کاهش پیدا کرده است؛ به گونه ای که تورم سالانه این کشور تا پایان ماه فوریه با 0.2 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به 1.4 درصد رسیده است.

  این نرخ تورم که بالا ترین نرخ تورمی سوئد در طول سه ماه اخیر محسوب می‌شود، بیش از همه تحت تأثیر تورم بخش مواد غذایی و نوشیدنی قرار گرفته است که تورم آن به 0.1 درصد کاهش یافته است. تورم بخش رستوارن و هتلداری نیز به 0.4 درصد است. در بین دیگر بخش ها، نرخ تورم در بخش خدمات  به 2.2 درصد رسیده و تورم حمل و نقل به 2.3 درصد رسیده است.

  نرخ تورم ماهانه در سوئد با 0.1 درصد کاهش نسبت به ماه قبل به 0.6 درصد رسیده است. متوسط نرخ تورم سوئد در بازه زمانی 1980 تا 2020 معادل 3.38 درصد بوده که بالاترین تورم ثبت شده، مربوط به ماه اکتبر 1980 با 15.5 درصد و کمترین تورم نیز مربوط به ماه سپتامبر 2009 با منفی 1.6 درصد بوده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو