عصر بازار

تورم آمریکا در اوج دو سال اخیر

عصر اعتبار- برای اولین بار از سال ۲۰۱۸ نرخ تورم آمریکا از دو درصد عبور کرد.

تورم آمریکا در اوج دو سال اخیر
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، متوسط نرخ تورم بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در 12 ماه منتهی به مارس با 0.9 درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح 2.6 درصد رسید.

  این نرخ تورم که 0.2 درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار قبلی و بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در 26 ماهه اخیر بوده، بیش از همه تحت تاثیر افزایش قیمت بخش انرژی قرار گرفته؛ به گونه ای که تورم این بخش به 13.2 درصد رسیده است. پس از آن نیز مواد غذایی با تورم 3.5 درصد قرار گرفته است. 

  از سوی دیگر اما بیشترین عامل کاهشی نرخ تورم آمریکا در ماه فوق مربوط به گروه آب و برق بوده است که تورم منفی 2.5 درصدی برای آن به ثبت رسیده است. پس از آن نیز بخش وسایل نقلیه با 1.5 درصد قرار دارد.   همچنین هسته تورمی که تغییرات گروه اقلام انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای آن‌ها در نظر نمی‌گیرد تا پایان ماه مارس به 1.8 درصد رسید که نسبت به ماه قبل خود 0.5 درصد بیشتر است.

  بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم آمریکا در این ماه با 0.2 درصد افزایش نسبت به ماه قبل به 0.6 درصد رسید. متوسط نرخ تورم در بازه زمانی 1914 تا 2020 معادل 3.21 درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به تورم 23.7 درصدی ژوئن 1920 و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی 15.8 درصدی ژوئن 1921 بوده است.

  در مدل جدید سیاست گذاری فدرال رزرو، اجازه داده خواهد شد تا برای تقویت رشد اقتصادی و تزریق نقدینگی لازم به بازارها، نرخ تورم از سطح دو درصدی هدف گذاری شده قبلی عبور کند اگر چه طبق گفته جروم پاول- رئیس بانک مرکزی آمریکا، اجازه فاصله گرفتن بیش از حد تورم از سطح دو درصدی داده نخواهد شد.

  پس از 12 سال رشد مثبت متوالی،  رشد اقتصادی آمریکا تحت تاثیر شیوع کرونا و تعطیلی کسب و کارها در سال 2020 منفی شد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی