عصر بازار

قیمت دلار بیش از ۱۰۰ تومان افتاد؛

خلوت ارزی، شلوغی کارگشایی

عصر اعتبار- در پنجمین روز هفته، برخورد انتظامی با دلالان ارزی، میدان رو‌به‌روی پاساژ افشار و منطقه سبزه میدان را خلوت کرد. با دستگیری معامله‌گران غیررسمی، قیمت در پاساژ افشار محو شد و هیچ خرید و فروشی در این مکان صورت نگرفت.

خلوت ارزی، شلوغی کارگشایی
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از دنیای اقتصاد، در واقع، روز چهارشنبه معامله امروزی یا فردایی در بازار وجود نداشت.

  در چنین فضایی، دو قیمت در بازار وجود داشت: اولی، قیمت صرافی‌های منتخب بانک مرکزی، دوم، قیمت صرافی‌های بازار؛ گروه اول، قیمت دلار را تا ساعت 3 بعدازظهر در حجم خرد تا 4 هزار و 803 تومان پایین آوردند؛ قیمت در معاملات با حجم عمده این صرافی‌ها به زیر 4 هزار و 800 تومان رفت و به 4 هزار و 798 تومان رسید. قیمت‌هایی که بیش از 100 تومان کمتر از نرخ بسته شده روز سه‌شنبه بودند. قیمت صرافی‌های عادی بازار نیز تا 4هزار و 820 تومان پایین آمد. در روز خلوت ارزی، بانک کارگشایی شلوغ شد و استقبال از حراج افزایش یافت. به گفته حاضران در حراج، افراد بیشتری در این روز متقاضی خرید سکه‌های تمام و نیم بودند و همین موضوع موجب شد که در مقاطعی قیمت نیم‌سکه بالاتر از قیمت بازار معامله شود. روز چهارشنبه قیمت سکه در بازار با هزار تومان کاهش به یک میلیون و 592 هزار تومان رسید که هزار تومان کمتر از روز سه‌شنبه بود. در حراج بانک کارگشایی سکه تمام عمدتا در میانه کانال یک میلیون و 580 هزار تومان معامله شد. در مقطعی قیمت نیم ‌سکه در حراج کارگشایی به بالای 790 هزار تومان رسید که بین 10 تا 15 هزار تومان بالاتر از نرخ بازار بود. در ساعات پایانی حراج قیمت نیم‌سکه به بازار نزدیک شد و در کانال 770 هزار تومان معامله شد.
  سه متغیر کاهشی در بازار ارز

  پیش از شروع بازار در روز چهارشنبه بازار فضای متفاوتی نسبت به روزهای گذشته داشت و از سه جهت تحت‌فشار قرار گرفت. اولین موضوع جو روانی در بازار بود؛ عده‌ای پیش از شروع روز اعتقاد داشتند، بازارساز در برابر عبور دلار از مرز 5 هزار تومان مقاومت خواهد کرد، در نتیجه قیمت این ارز توانی برای رشد بیشتر را با توجه به فتح کانال 4 هزار و 900 تومان در روز سه‌شنبه نخواهد داشت. در این شرایط، دلار با قیمت 4 هزار و 900 تومان معاملات خود را آغاز کرد که کاهش 10 تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز چهارم هفته داشت. در این شرایط، نیروی انتظامی وارد بازار شد و دلالان ارزی را دستگیر کرد. به گزارش «ایرنا» روز گذشته، سردار حسین رحیمی فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد که در عملیاتی 10 صرافی پلمب شدند، 16 صرافی نیز اخطار دریافت کردند و 90 نفر از اخلالگران بازار ارز نیز دستگیر شدند. همچنین به گزارش خبرگزاری فارس، یک مقام آگاه گفت: در ادامه برخوردهای قانونی با سوداگری مخرب در بازار ارز 755 حساب دلالان ارزی با گردش مالی 20 هزار میلیارد تومانی بلوکه و مسدود شد. این موضوع موجب شد که قیمت‌ها در معاملات پاساژ افشار محو شوند. این در حالی است که بازار پیش از این اتفاق نیز تحت‌تاثیر نیروهای کاهشی قرار داشت. به‌عنوان مثال، شروع کاهشی درهم در ابتدای روز سیگنال نزولی به بازار داخلی داد. قیمت حواله درهم در شروع روز به هزار و 347 تومان رسید که 3 تومان کمتر از قیمت روز سه‌شنبه و 23 تومان کمتر از سقف آن روز بود. بر همین اساس برخی تحلیلگران حدس می‌زدند اگر بازار امنیتی نیز نمی‌شد و دلالان دستگیر نمی‌شدند، قیمت دلار  در مسیر افزایشی قرار نمی‌گرفت. محو شدن قیمت‌ها در پاساژ افشار موجب شده بود که قیمت مشخصی در بازار وجود نداشته باشد و هر منطقه جغرافیایی نرخ خاص خود را ثبت کند که در جدول پایین به این قیمت‌ها اشاره شده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۵ ماه پیش
  آرشیو