عصر بازار

در ۱۱ ماهه سال جاری انجام شد؛

پرداخت مبلغ ۵۱۹۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش های اقتصادی

عصر اعتبار- تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۶ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۵۱۹۴.۰ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۴۱۸.۲ هزار میلیارد ریال معادل ۸.۸ درصد افزایش داشته است.

پرداخت مبلغ ۵۱۹۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش های اقتصادی
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار»، جدول 1 بیانگر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی 11 ماهه سال 1396 است. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش‌های اقتصادی طی 11 ماهه سال جاری مبلغ 3219.1 هزار میلیارد ریال معادل 62.0 درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 178.3 هزار میلیارد ریال معادل 5.9 درصد افزایش داشته. سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در 11 ماهه سال جاری معادل 1278.1 هزار میلیارد ریال بوده که حاکی از تخصیص 39.7 درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش کلیه بخش‌های اقتصادی مبلغ 3219.1 هزار میلیارد ریال است.

  ملاحظه می شود از 1512.2 هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل 84.5 درصد آن مبلغ 1278.1 هزار میلیارد ریال در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.
      

  جدول 1- هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی 11 ماهه سال 1396

  در جدول شماره 2 مشاهده می‌شود تعداد 256983 فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره 5884 میلیون ریال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌ها است. درضمن در بخش خدمات تعداد 4706251 فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره 447 میلیون ریال پرداخت شده است.

  گفتنی است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.

  * جدول شماره 1- هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی 11 ماهه سال 1396 32 KB - 
  * جدول شماره 2- تسهیلات پرداختی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به تفکیک بخش های اقتصادی طی 11 ماهه 1396 17 KB -   

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۳ ماه پیش
  آرشیو