عصر بازارمدیران خودرو

دلار رسمی را ۴۲۴۰ تومان بخرید

عصر اعتبار- با روند رو به رشدی که قیمت دلار طی می‌کند دیگر دلار ۴۲۰۰ تومانی معروف وجود خارجی نداشته و اکنون متقاضیان دریافت ارز باید دلار را با نرخ ۴۲۴۰ تومان از بانک‌ها تهیه کنند.

دلار رسمی را ۴۲۴۰ تومان بخرید
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۱:۰۰

  به گزارش به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، بعد از اینکه در 21 فروردین‌ماه سال جاری سیاست جدید ارزی به مرحله اجرا درآمد و دلار تک نرخی و با قیمت 4200 تومان اعلام شد، حدود 45 روزی است این نرخ تکان نخورد تا اینکه در پایان اردیبهشت‌ماه تغییر قیمت دلار 4200 تومانی که بانک مرکزی نرخ‌گذاری آن را انجام می‌دهد، شروع شد. امروز پنج‌شنبه بانک مرکزی قیمت دلار را 4219 تومان اعلام کرده که نشان می‌دهد در حدود 16 روز گذشته تا 20 تومان افزایش قیمت داشته است.

  اما نرخی که بانک مرکزی روزانه برای ارزها اعلام می‌کند فقط نرخ مرجع بوده و به معنی آن نیست که متقاضیان می‌توانند ارز خود را با همین نرخ خریداری و یا به فروش برسانند. در سیاست جدید ارزی خرید و فروش ارز در بازار آزاد و به صرافی‌ها ممنوع شده و به تماما باید از طریق سامانه یکپارچه ارزی (نیما) و از کانال بانک‌ها انجام شود.

  بر این اساس با توجه به نرخ مرجعی که روزانه بانک مرکزی برای تمامی ارزها اعلام می‌کند، بانک‌ها ارز فروشندگان را با نرخی پایین‌تر از آن خریداری کرده و سپس به آن کارمزد اضافه و به متقاضیان می‌فروشند.

  بر این اساس امروز که قیمت دلار در بانک مرکزی 4219 تومان اعلام شده بانک‌ها دلار را حدود 22 تومان ارزان‌تر و تا 4197 تومان خریداری کرده و تا 20 تومان گران‌تر از نرخ مرجع به فروش می‌رسانند که در این حالت قیمت امروز فروش دلار 4240 تومان است و بانک‌ها در این بین در هر دلار 43 تومان سود می‌برند.

  در سایر نرخ‌گذاری‌ها قیمت مرجع پوند 5664 تومان اعلام شده که بانک‌ها 5636 تومان خرید و 5692 تومان می‌فروشند. همچنین برای یورو نرخ مرجع 4973 تومان است که خرید از فروشنده 4948 تومان و فروش به متقاضی 4998 تومان انجام می‌شود.

  اما با وجود اینکه خرید و فروش ارز در بازار آزاد ممنوع و قاچاق اعلام شده است به هر صورت همزمان با اجرای سیاست جدید ارزی تکاپو در بازار نیز ادامه داشته و هر چند غیرشفاف معاملات انجام می‌شود. طی روزهای گذشته دلار نسبت به قبل افزایش قیمت داشته و تا 6600 تومان نیز پیش رفته است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی