عصر بازار

رئیس اتحادیه طلا اعلام کرد؛

انتشار گواهی سکه، آرامش را به بازار باز می گرداند

عصر اعتبار- رئیس اتحادیه طلا و جواهر کاهش ریسک نگهداری و اطمینان بخشی به مردم را از مزایای معاملات گواهی سپرده سکه به جای سکه فیزیکی دانست و ابراز امیدواری کرد با اجرای کامل این طرح، شاهد بازگشت آرامش و تعادل در بازار باشیم.

انتشار گواهی سکه، آرامش را به بازار باز می گرداند
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۵ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایرنا، پس از نوسان در بازار مسکوکات طلا، راهکارهایی برای ثبات بخشیدن به معاملات سکه ارایه شد که تازه ترین آنها، صدور گواهی پیش فروس سکه طلا و قابل معامله شدن این گواهی ها در بورس کالاست.
  پس از آغاز نوسان قیمت سکه، بانک مرکزی با هدف اشباع بازار و پاسخ گویی به تقاضای خرید، اقدام به ثبت نام پیش فروش سکه کرد که بر اساس آن هفت میلیون و 650 هزار سکه پیش فروش شد که ظرف دو سال آینده به بازار تزریق می شود.
  با توجه به اینکه درخواست برای خرید سکه همچنان ادامه دارد و تشدید عرضه، حباب قیمتی 400 هزار تومانی را در بازار سکه بوجود آورده است، بانک مرکزی برای ثبات بخشیدن به بازار طلا و سکه، طرحی را ارایه کرد که بر اساس آن، گواهی پیش فروش سکه، جایگزین سکه فیزیکی شده و به متقاضیان تحویل داده شود.
  گواهی سپرده سکه، در حکم سکه فیزیکی بوده و افراد می توانند آن را به راحتی از طریق بورس کالا خرید و فروش کنند.
  طبق تفاهم نامه سه جانبه بین بانک مرکزی، شرکت بورس کالای ایران و کارگزاری بانک ملی، سکه های پیش فروش شده در قالب اوراق گواهی، از قابلیت نقدشوندگی پیش از سررسید برخوردار می شوند.

  **مزایای معاملات گواهی سپرده سکه به جای سکه طلا
  کارشناسان امیدوار هستند که از طریق معاملات گواهی سپرده سکه به جای سکه طلا، ضمن پاسخ گویی به نیاز بازار، در بلند مدت، جلوی نوسانات سکه گرفته شود.
  رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران معتقد است که طرح معاملات گواهی پیش فروش سکه از طریق بورس کالا بهترین طرحی بوده که تاکنون توسط نهاد پولی کشور در حوزه سکه ارایه شده است.
  وی درباره اجرای طرح گواهی پیش فروش سکه به ایرنا گفت: این سیاست که به تازگی از سوی بانک مرکزی و با همکاری بورس کالا در پیش گرفته شده، با هدف آرامش بخشیدن به بازار سکه است تا جلوی نوسان های شدید و کاذب گرفته شود.
  ابراهیم محمد ولی افزود: اگرچه بازار نقدی سکه هنوز به آرامش لازم نرسیده است اما امیدواریم با عملیاتی شدن و اجرای کامل این طرح شاهد بازگشت آرامش و تعادل در بازار باشیم.
  وی اضافه کرد: مزیت دیگر این طرح افزون بر ایجاد تعادل در بازار سکه، کاهش ریسک های نگهداری و سکه های تقلبی در بازار و اطمینان بخشی به مردم و سرمایه گذاران این بازار است.

  **لزوم استمرار طرح در بلندمدت
  رئیس اتحادیه طلا با تاکید بر لزوم پایداری و تداوم اجرای طرح مذکور برای بازه زمانی بلندمدت، اظهار کرد: اجرای این طرح چنانچه در بلندمدت استمرار یابد، اثربخشی بسیار مناسبی خواهد داشت. از این رو، باید دید معامله این اوراق در بلندمدت استمرار می یابد و یا بانک مرکزی بلافاصله بعد از ایجاد ثبات مقطعی در بازار سیاست دیگری را دنبال خواهد کرد.
  وی ادامه داد: طرح گواهی سکه با توجه به ایجاد شفافیت و استفاده از ابزار مالی در بازار سکه به طور حتم در طولانی مدت اثرات مثبتی در روند معاملات سکه و طلا خواهد داشت و مردم با اوراق سکه نیز آشنا می شوند.

  **خروج بازار سکه از سردرگمی
  رئیس اتحادیه طلا و جواهر اجرای این طرح و تداوم آن را در خروج بازار سکه از سردرگمی کنونی موثر دانست و گفت: درست است که بانک مرکزی در انتشار این اوراق تجربه ای ندارد اما به کمک استفاده از تجربیات موفق بورس کالا در انتشار اوراق گواهی سپرده سکه طلا و همچنین معاملات آتی سکه، می توان به اثرگذاری اجرای این طرح امیدوار بود.
  محمدولی از ایجاد شفافیت در بازار سکه به کمک انتشار این اوراق سخن گفت و خاطرنشان کرد: احتمال موفقیت این طرح از دیگر طرح هایی که برای ایجاد ثبات و آرامش در بازار سکه توسط بانک مرکزی به اجرا درآمده بیشتر است و می توان گفت این بهترین طرحی بود که تاکنون توسط نهاد پولی کشور در حوزه سکه ارایه شده است.
  وی ادامه داد: در طرح های قبلی برخی افراد چند هزار سکه را خریداری کردند و برای خروج سرمایه و نقدینگی خود از کشور، سکه و طلای آبشده خارج می کنند. بنابراین باید به کمک طرح هایی همچون انتشار اوراق گواهی پیش فروش سکه و استفاده از ظرفیت بورس جلوی این موارد را گرفت تا هر آنچه اتفاق می افتد در مسیر اقتصاد ملی باشد و عموم مردم نتایج مثبت آن را مشاهده کنند.

  **فروش اوراق سکه بدون محدودیت
  رئیس اتحادیه طلای تهران درخصوص محدودیت ضرب سکه با توجه به پیش فروش نزدیک به هفت میلیون قطعه سکه طلا توسط بانک مرکزی و در مقابل نبود محدودیت در معاملات اوراق گواهی پیش فروش سکه اظهار کرد: در این طرح محدودیتی از نظر تعداد مطرح نیست و می توان گفت این سیاست برای ایجاد تعادل در بازار سکه، راهگشای بهتری نسبت به سیاست های قبلی است که بانک مرکزی به اجرا درآورد.
  رئیس اتحادیه طلای تهران با اثربخش ارزیابی کردن انتشار این اوراق برای ثبات بازار سکه، گفت: به نظر می رسد عملکرد این طرح برای ثبات بازار اثرگذار باشد و ما نیز به این مسیر خوش بین هستیم و امیدواریم اجرای آن به نفع کسب و کار ما باشد.
  به گزارش ایرنا، بانک مرکزی در مجموع حدود 7 میلیون و 650 هزار قطعه سکه تمام بهار آزادی در سررسیدهای یک ماهه تا دو ساله پیش فروش کرده است و طبق پیش فروش انجام شده، بیش از 5 میلیون و 900 هزار قطعه سکه تا پایان سال جاری وارد بازار می‌شود که از این میان 799 هزار قطعه در اردیبهشت ماه تحویل خریداران شد و 26 تیر ماه نیز دومین موعد تحویل سکه ها است.
  همچنین سال آینده یک میلیون و 340 هزار سکه و در سال 1339 در مجموع 408 هزار سکه تحویل مشتریان می شود.
  بر این اساس در سال جاری 666 هزار و 500 قطعه در تیرماه، 292 هزار قطعه در مرداد ماه، 336 هزار قطعه در شهریور ماه، یک میلیون و 287 هزار قطعه سکه در مهرماه، 907 هزار قطعه در آبان ماه، 70 هزار قطعه در دی ماه، 865 هزار قطعه در بهمن ماه و 677 هزار قطعه در اسفند ماه سال جاری تحویل خریداران می شود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
    آرشیو