عصر بازارمدیران خودرو

پژوهشگر نظام بانکی در گفت وگو با عصراعتبار تشریح کرد:

رابطه کاهش نقدینگی با نرخ سود بانکی

عصر اعتبار-پژوهشگر نظام بانکی با تشریح رابطه کاهش نقدینگی با نرخ سود بانکی ، گفت: نرخ سود بانکی به کاهش نقدینگی در جامعه منتهی نمی شود.

رابطه کاهش نقدینگی با نرخ سود بانکی
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۵ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۰:۰۰

  کامران ندری در گفت وگو با پایگاه خبری «عصر اعتبار» با بیان اینکه نرخ سود بانکی به کاهش نقدینگی منتهی نمی شود،  گفت: دربحث نقدینگی دو موضوع یکی حجم و دیگری سرعت گردش نقدینگی مطرح است که باید از سوی مسئولان نظام بانکی کشور مورد توجه قرار گیرد.
  کارشناس مسائل اقتصادی افزود: بانک‌ها با افزایش نرخ سود سپرده مدام در حال خلق پول هستند و این افزایش نرخ را نمی‌توان به منزله سیاست گذاری پولی دانست بلکه این وضعیت حاکی از شرایط نامطلوب نظام بانکی کشور است.
  وی ادامه داد: عملیات خلق پول ازسوی بانک ها شاید بتواند رشد نقدینگی را دراقتصاد کشورکنترل کند اما باعث کاهش آن نمی شود.
  پژوهشگر نظام بانکی افزود: باید توجه داشت زمانی که نرخ سود بانکی افزایش داده می شود در واقع بانک متعهد به پرداخت سود تعیین شده  به سپرده گذاران است . این سود را یا از طریق خلق پول یا زمانی که با کسری مواجه شد از منابع بانک مرکزی برداشت و سود سپرده گذاران را پرداخت می کند که این خود باعث افزایش نقدینگی  خواهد شد.
  ندری اظهارداشت: با وجود اینکه افزایش نرخ سود بانکی نقدینگی را افزایش می دهد اما سرعت گردش پول را در اقتصاد پایین می آورد و این خود کمک می کند نقدینگی از بانک ها خارج نشود و به شکل سپرده های بانکی باقی بماند.
  وی ادامه داد: از سوی دیگر اتفاقی که در فرآیند خلق پول می افتد افزایش حجم نقدینگی است که اگر زمانی  نرخ سود بانکی کاهش یابد حجم بالایی از نقدینگی که قبلا به صورت سپرده بانکی نگهداری می شد  از نظام بانکی خارج شود و به سمت بازارهای ارز، سکه ، طلا و غیره حرکت کند. به طور یقین زمانی که سرعت گردش پول افزایش می یابد اثار مخربی بر اقتصاد کشور خواهد داشت.
  ندری افزود: باید توجه داشت نرخ سود بانکی وقتی کاهش می یابد نقدینگی از شبه پول تبدیل به پول شده و در چرخه اقتصاد قرار می گیرد.
  کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد:  زمانی که سپرده ها از بانک خارج و بخواهد تبدیل به دارایی شود به طور حتم آثار تورمی به دنبال خواهد داشت مگر اینکه بانک مرکزی با سیاست انقباضی بتواند این نقدینگی را از چرخه اقتصاد خارج کند .
  ندری در پاسخ به این سوال که بانک مرکزی چکونه می تواند این نقدینگی را از چرخه اقتصاد خارج کند؟ گفت: بهترین راهکار این است بانک مرکزی منابع ارزی که در اختیار دارد را به قیمت آزاد در اقتصاد به فروش برساند برای مثال در قبال هر دلاری که بانک مرکزی می فروشد 10 هزار تومان از نقدینگی را از چرخه اقتصاد خارج کند. این اقدام بانک مرکزی هم می تواند آثار تورمی ناشی از ورود حجم بالای نقدینگی به اقتصاد را کاهش دهد و هم تاحدودی نقدینگی را از جامعه جمع آوری کند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی