عصر بازارمدیران خودرو

دلار مبادله‌ای یک کانال بالا رفت؛

آرامش ارزی با بازار دوم

عصر اعتبار- عده‌ای از معامله‌گران باور دارند، در صورت ادامه افت دلار در بازار آزاد غیررسمی، سکه تمام بهار آزادی نیز از سطوح حمایتی عقب‌نشینی خواهد کرد و کف‌های جدیدی را به ثبت می‌رساند. روز گذشته، دلار تا ساعت ۴ بعدازظهر تا محدوده ۷ هزار و ۹۰۰ تومان عقب‌نشینی کرده بود.

آرامش ارزی با بازار دوم
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از دنیای اقتصاد، به گفته فعالان، آغاز رسمی فعالیت بازار دوم ارز یکی از مهم‌ترین عواملی بود که به آرامش بازار کمک کرد. روز گذشته، در ابتدا اخباری منتشر شد که مدعی بود اولین قیمت در بازار دوم ارز در محدوده 8 هزار تومانی بود.

  در ادامه عنوان شد که این معامله تنها به منظور تست سیستم بوده است. پیگیری‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان داد که بیش از 5 معامله با ارقام متفاوت در بازار دوم ارز به‌صورت آزمایشی صورت گرفت و بعدازظهر با فراهم آمدن بسترهای فنی، شرایط برای ملاقات عرضه و تقاضای واقعی فراهم شده بود.  براساس آخرین اطلاعات اولین معامله برای ارز درهم و با قیمت 2 هزار و 50 تومان صورت گرفت. با توجه به  نرخ برابری دلار به درهم (67/ 3) ارزش دلار این معامله حدود 7 هزار و 500 تومان بود. عده‌ای از مسوولان ارزی انتظار دارند، با تشکیل بازار دوم ارز، روند نوسانات در بازار آزاد آرامش بیشتری به خود بگیرد و قیمت‌های این بازار روند بهای ارز در بازار غیررسمی را نیز شفاف کنند. در کنار این، آغاز به کار فعالیت صرافی‌ها در این بازار دیگر گام مثبتی است که انتظارات برخی بازیگران ارزی را تغییر داده است.

  در روزهای اخیر، سکه و دلار توان افزایشی خاصی از خود نشان ندادند؛ ولی هم‌زمان هر دو دارایی در برابر عقب‌نشینی به زیر مرزهای حمایتی تا حدی مقاومت کرده‌اند. روز سه‌شنبه، سکه تمام بهار آزادی نه‌تنها از نزدیکی سطح 2 میلیون و 900 هزار تومانی عقب‌نشینی کرد، بلکه با افزایش فروش‌ها حرکت به سوی مرز 2 میلیون و 800 هزار تومان را آغاز کرد. این فلز گرانبها با شکست مرز یادشده به کانال پایین‌تر رفت و ساعت 4 بعدازظهر با قیمت 2 میلیون و 780 هزار تومان به کار خود پایان داد. این قیمت 95 هزار تومان کمتر از روز یکشنبه محسوب می‌شد و موجب ثبت دومین افت متوالی سکه شد. سکه پس از آنکه دوم و سوم تیرماه به ترتیب با 100 و 160 هزار تومان افزایش به کانال 2 میلیون و 800 هزار تومان وارد شد، تنها یک بار پس از آن توانست از این کانال پایین برود. در چهاردهمین روز تیرماه، سکه تا قیمت 2 میلیون و 780 هزار تومان پایین رفت، ولی روز بعد با 100 هزار تومان به آستانه 2 میلیون و 900 هزار تومان رسید. در واقع سکه با حمایت معامله‌گران در نقطه 2 میلیون و 780 هزار تومان و افزایش خریدها توانست به کانال بالاتر بازگردد. افت دوباره سکه به محدوده 2 میلیون و 780 هزار تومان، این تصور را در میان برخی معامله‌گران به‌وجود آورد که قیمت این فلز گرانبها به کف رسیده است. البته برخی معامله‌گران حتی از نزول سکه در ساعات پایانی روز تا محدوده 2 میلیون و 760 هزار تومان خبر دادند.

  برخی فعالان باور دارند، روند نزولی قیمت‌ها در معاملات آتی سکه نیز بازار نقدی را تحت‌تاثیر قرار داد. با این حال، به نظر می‌رسد، آنچه بیش از هر عاملی قیمت سکه را در بازار آزاد به سوی مرزهای پایین‌تر هدایت کرد، تحویل برخی سکه‌های پیش‌فروش در تیرماه بود.

  در روزی که دلار در بازار غیررسمی سیر نزولی داشت، بهای این ارز در مرکز مبادلات بالا رفت و وارد کانال 4 هزار و 300 تومان شد. روز سه‌شنبه، دلار مبادله‌ای با 8 تومان افزایش به قیمت 4 هزار و 301 تومان رسید. بهای این ارز 21 فروردین‌ماه، 417 تومان رشد را تجربه کرد و روی عدد 4 هزار و 200 تومان ایستاد. این نرخ به‌عنوان تنها قیمت رسمی شناخته شد و معامله با هر قیمت دیگری ممنوعیت یافت. تا 30 اردیبهشت، دلار مبادله‌ای روی همان قیمت 4 هزار و 200 تومان باقی ماند، ولی در آخرین روز ماه دوم سال، این ارز 5 تومان افزایش یافت. روند افزایشی دلار مبادله‌ای در روزهای اخیر با شدت بیشتری ادامه یافت تا اینکه در روز گذشته به کانال بالاتر رفت.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی