عصر بازار

ترجیح برخی زائران اربعین به خرید ارز از بازار آزاد

هر صد دینار عراق در بازار آزاد ۱۲۵۰ تومان

عصر اعتبار- به رغم این که مدیرعامل بانک ملی ایران از حل مشکل پرداخت ارز به زائران اربعین خبر داده، در حال حاضر هر دینار عراق در بازار آزاد به نرخ ۱۲۵ ریال معامله می‌شود.

هر صد دینار عراق در بازار آزاد ۱۲۵۰ تومان
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، از ابتدای هفته جاری با اعلام بانک مرکزی قرار شد که زائران اربعین بتوانند از طریق بانک ملی مبلغ 100 هزار دینار عراق را با نرخ هر دینار 96 ریال خریداری کنند و بعد از ثبت‌نام در ایران، اسکناس دینار خود را در نقاط مشخص شده در شهرهای نجف، کربلا و کاظمین و همچنین نقاط مرزی در داخل عراق تحویل بگیرند؛ اما با شروع سفر زائران و مراجعه برای تحویل ارز، مشکلاتی برای آنان ایجاد شد و خبرها از شکل‌گیری ازدحام برای دریافت ارز در نقاط مرزی حکایت داشت؛ به طوری که مردم در صف‌های طولانی قرار گرفته و پرداخت‌ها به کندی انجام شد.

  مسعود خاتونی - معاون فناوری اطلاعات بانک ملی روز گذشته در این باره با ارائه توضیحاتی از طرف عراقی به دلیل انجام ندادن برخی تعهدات خود انتقاد کرد و عدم تحویل ارز از سوی عراق به ایران، برخی مشکلات زیرساختی کشور عراق از جمله قطع اینترنت و برق، جمع‌کردن تعدادی از باجه‌های پرداخت ارز و برخی کارشکنی‌ها را از دلایل اصلی ایجاد مشکل در روند پرداخت ارز به زائران خواند.

  اما ساعاتی پیش، محمدرضا حسین‌زاده - مدیرعامل این بانک از حل مشکل پرداخت ارز به زائران خبر داد و گفت که با افزایش تعداد باجه‌های مرزی و ارسال نیرو از ایران و برخی اقدامات از جمله عدم نیاز به اینترنت در روند پرداخت ارز دیگر از صف‌های طولانی برای دریافت ارز خبری نیست و روند این پرداخت روان شده است.

  وی این را هم گفت که از کشور عراق مجوز شش ساعت فعالیت بیشتر یعنی 18 ساعت برای امروز گرفته شده تا مشکلی برای پرداخت ارز ایجاد نشود.

  در همین حال در برخی اخبار هم به زائران توصیه شده که پیش از اعزام به عراق، ارز خود را در ایران تهیه کنند.

  به این ترتیب مشاهدات میدانی ایسنا از بازار آزاد ارز حاکی از آن است که در حال حاضر بازار خرید و فروش دینار عراق در این بازار داغ شده و صرافی‌ها و دلالان هر دینار عراق را به قیمت 125 ریال به مردم عرضه می‌کنند و عده‌ای از مردم نیز پرداخت مبلغ بیشتر برای خرید ارز موردنیاز خود را به معطل‌شدن در مرزها ترجیح می‌دهند.

  به این ترتیب تفاوت میان هر 100 هزار دینار عراق در قیمت فروش بازار آزاد با نرخ اعلام‌شده توسط بانک ملی رقمی برابر با 290 هزار تومان است.

  جالب‌تر آن‌که برخی شنیده‌ها حکایت از آن دارد که قیمت 115 تا 125 ریال برای هر دینار در مرزها نیز برای فروش دینار گفته می‌شود و در واقع بازار آزاد معاملات دینار عراق به مرزها نیز رسیده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی