عصر بازارمدیران خودرو

بالاترین میزان صادرات غیرنفتی و واردات، اردیبهشت ۹۷

عصر اعتبار- گزارش های منتشر شده از سوی گمرک نشان می‌دهد که صادرات غیرنفتی و واردات کشور هم از نظر ارزشی و هم از نظر وزنی در اردیبهشت ماه بالاترین رقم را به خود اختصاص داده اند.

بالاترین میزان صادرات غیرنفتی و واردات، اردیبهشت ۹۷
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایبِنا، معاونت بررسی های اقتصادی اتاق تهران براساس آمار ارائه شده از سوی گمرک، اعلام کرد که ایران در 11 ماهه نخست امسال حدود 106 میلیون تن کالا به ارزش 40 میلیارد دلار کالای غیرنفتی صادر کرده و در مقابل حدود 29 میلیون تن به ارزش 38.5 میلیارد دلار کالا وارد کرده است.

  براین اساس بالاترین صادرات غیرنفتی ایران در اردیبهشت ماه سال جاری با 4.6 میلیارد دلار و بالاترین واردات نیز در همین ماه با رقم 4.8 میلیارد دلار بوده است.

  ارزش صادرات و واردات ایران در 11 ماهه سال 97 نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن به ترتیب یک درصد و 21.5 درصد کاهش یافته است.

  از لحاظ وزنی نیز در 11 ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال 96، میزان صادرات و واردات به ترتیب 6.4 و 17.4 درصد کاهش داشته است.

  بررسی روند ماهانه تجارت ایران در 11 ماهه نخست امسال نشان می دهد صادرات ایران از منظر ارزشی به طور متوسط ماهانه 2.3 درصد کاهش یافته است.

  همچنین واردات ایران نیز به طور متوسط ماهانه با کاهش حدود 6 درصدی مواجه شده است که البته در این زمینه آمار فروردین ماه لحاظ نشده است. در مدت مورد بررسی، میانگین قیمت صادرات غیرنفتی 378 دلار در هر تن و میانگین قیمت واردات کالا یک هزار و 331 دلار در هر تن (3.5 برابر صادرات) بوده است.

  براین اساس بالاترین صادرات غیرنفتی ایران در اردیبهشت ماه سال جاری با 4.6 میلیارد دلار و بالاترین واردات نیز در همین ماه با رقم 4.8 میلیارد دلار بوده است.

  همچنین رقم صادرات غیرنفتی در خردادماه 3.9 میلیارد دلار و در ماه های تیر و مرداد نیز 3.8 میلیارد دلار گزارش شده است. این رقم برای بهمن ماه نیز 3.7 میلیارد دلار گزارش شده است.

  واردات کشور اما بعد از اردیبهشت ماه، بالاترین رقم خود را در مهرماه با 4.1 میلیارد دلار تجربه کرده و بعد از آن ماه های خرداد و تیر نیز شاهد واردات 3.9 میلیارد دلاری بوده اند.

  از نظر وزنی نیز بالاترین رقم صادرات ایران مربوط به آذرماه با 11.7 میلیون تن و بعد از آن ماه های بهمن با 11 میلیون تن و اردیبهشت با 10.9 میلیون تن بوده اند.

  از طرف دیگر بالاترین رقم واردات کشور از نظر وزنی نیز مربوط به اردیبهشت ماه با 3.7 میلیون تن و بعد از آن ماه های تیر با 3.2 میلیون تن و بهمن با 2.9 میلیون تن گزارش شده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۹ ماه پیش
  آرشیو