عصر بازارمدیران خودرو

سکه تمام از دلار سبقت گرفت؛

تغییر جهت انتظارات ارزی؟

عصر اعتبار- در آخرین روز هفته، دلار دومین افزایش متوالی را تجربه کرد تا برخی از معامله‌گران از تغییر جهت انتظارات ارزی سخن بگویند.

تغییر جهت انتظارات ارزی؟
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از دنیای اقتصاد، روز پنج شنبه، شاخص ارزی 100 تومان افزایش یافت و به بهای 13هزار و 150 تومان رسید. رشد روز آخر هفته موجب شد که میزان بازدهی دلار در هفته‌ای که گذشت به حدود 4دهم درصد برسد. این درحالی بود که شاخص ارزی 2 هفته پیش 3/ 2 درصد از ارزش خود را از دست داده بود، آن هم در شرایطی که پیش از آن 8 افزایش متوالی را به ثبت رسانده بود.
  برخی معامله‌گران اعتقاد داشتند، ثبت دومین افزایش متوالی، دومین نوسان روزانه در کانال 13 هزار تومانی، تغییر علامت بازدهی هفتگی و عبور مقطعی از حبس بازه‌ای از جمله علامت‌های تغییر انتظارات در بازار هستند که جهت بردار انتظاری را به سوی اعداد بالاتر نشانه می‌روند. در ساعاتی از آخرین روز هفته قیمت دلار بالای محدوده 13 هزار و 200 تومانی نوسان کرد، حال آنکه این ارز از اواسط اسفندماه از یک سو نتوانسته بود به زیر مرز 12 هزار و 800 تومانی برود و از آن‌سو، در اطراف محدوده 13 هزار و 200 تومانی با افزایش فروش‌ها مواجه می‌شد و به بالای این محدوده نرفته بود.  درحالی‌که عده‌ای از معامله‌گران از تغییر انتظارات ارزی سخن می‌گویند و شکست ساعتی محدوده 13 هزار و 200 تومانی را نیز نشانه‌ای دال بر تایید آن می‌دانند، گروه دیگری از فعالان ارزی باور دارند اتفاق تازه‌ای در بازار رخ نداده است و یک بار دیگر دلار در حوالی سطح مقاومتی با افزایش فروش مواجه شده است تا قیمت انتهای روز از حبس بازه‌ای خارج نشود. درواقع این گروه باور دارند در سمت انتظارات اتفاق تازه‌ای رخ نداده است و همزمان باور دارند، ممکن است در روزهای پایانی اسفند عرضه ارز بازارساز قوت بیشتری بگیرد و قیمت در انتهای سال زیر مرز 13 هزار تومانی بسته شود.در مقابل این دو دسته، گروه دیگری از بازیگران ارزی حضور دارند که معتقدند آینده قیمتی دلار طی روزهای آتی بیشتر به اخبار پیرامون آینده معافیت‌های تحریمی ایران بستگی دارد. در تازه‌ترین اتفاقات، برخی منابع خبری به نقل از رویترز عنوان کردند که آمریکا سعی خواهد کرد صادرات نفت ایران را باز هم کاهش دهد ولی آن را به صفر نمی‌رساند ومعافیت خرید نفت از ایران توسط برخی کشورها را تمدید خواهد کرد.

  به گفته شماری از فعالان، مهم‌ترین عاملی که در دو روز انتهایی هفته موجب افزایش قیمت‌ها شد، تسویه‌های انتهای سال معامله‌گران اعتباری بود. به باور آنها، برخی از خالی فروشان ارزی ناچار شدند در دو روز انتهایی سال با حرکت به سوی بازار نقدی تعهد ارزی خود را پرداخت کنند. در این میان؛ عده‌ای باور داشتند نرخ حواله درهم مهم‌ترین متغیر افزایشی بازار در روز پنج‌شنبه بود. در آخرین روز هفته قیمت درهم در همان اوایل روز از مرز 3 هزار و 600 تومانی عبور کرد.همسو با رشد قیمت دلار، در روز آخر هفته سکه تمام بهار آزادی نیز افزایش قیمت را تجربه کرد و توانست با قدرت از مرز 4 میلیون و 600 هزار تومانی عبور کند. در بیست و سومین روز اسفند، سکه تمام بهار آزادی 80 هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و روی مرز 4 میلیون و 650 هزارتومانی قرار گرفت. سکه روز چهارشنبه نیز 100 هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرده بود. به این ترتیب، 180 هزار تومان رشد سکه در 2 روز انتهای هفته سهم مهمی را در بازدهی 9/ 3 درصدی فلز گرانبهای داخلی بازی کرد. این در حالی بود که سکه دو هفته پیش بازدهی منفی 3/ 3 درصدی را به ثبت رسانده بود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۹ ماه پیش
  آرشیو