عصر بازارمدیران خودرو

تداوم کاهش وابستگی روسیه به دلار

عصر اعتبار- روسیه در ادامه کاهش وابستگی خود به دلار، ۳۱ تن طلا را جایگزین این ارز کرد.

تداوم کاهش وابستگی روسیه به دلار
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، تا پایان سال گذشته حجم ذخایر طلای روسیه به بیش از 2100 تن رسید. آن طور که بانک مرکزی روسیه اعلام کرده است، اشتهای روسیه به ذخیره طلا افزایش یافته است به گونه‌ای که تنها در ماه فوریه این کشور بیش از 31 تن طلا به ذخایر طلای خود افزوده است.

  پایگاه خبری بلومبرگ نیز پیشتر در گزارشی اعلام کرده بود روسیه در فاصله گرفتن از دارایی‌های آمریکایی پیشرفت خوبی داشته است. کشورهای دیگر اروپایی نظیر فرانسه، لهستان و مجارستان نیز در حال اقدام مشابهی برای تقویت ذخایر طلای خود و فاصله گرفتن از دلار هستند.

  روسیه با افزایش ذخایر طلای خود به دنبال مقاوم سازی بیشتر اقتصاد خود در برابر تنش‌های ژئوپلتیکی و مصون سازی ارز خود در برابر تحریم‌های آمریکا است. سال گذشته روسیه حدود 300 تن طلا به ذخایر خود افزوده است.

  اولگ کوزیمین- کارشناس ارشد اقتصادی در مؤسسه رنسانس کپیتال - در همین رابطه گفت: با هدف تقویت ذخایر طلا، فکر می‌کنم بانک مرکزی دست به واردات طلا بزند. تداوم تنش‌ها با واشنگتن بدان معنا خواهد بود که میلیاردها دلار دیگر از ذخایر ارزی روسیه با طلا جایگزین خواهند شد.

  طلا در حال حاضر 20 درصد ذخایر ارزی و دلار 22 درصد ذخایر ارزی بانک مرکزی روسیه را تشکیل می‌دهد. این در حالی است که سهم دلار از ذخایر ارزی روسیه در اواسط سال 2017 معادل 22 درصد بود. بانک مرکزی روسیه در ماه فوریه به تنهایی حدود 40 درصد از خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی جهان را انجام داده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۱۰ ماه پیش
    آرشیو