عصر بازارمدیران خودرو

کارشناس اقتصادی:

شوک جدیدی در انتظار اقتصاد ایران نیست

عصر اعتبار- یک کارشناس اقتصادی گفت: شرایط اقتصادی در سال ۹۸ همانند سال قبل خواهد بو چنانچه به نظر می‌رسد سال جاری شرایط اقتصادی بهتری در انتظار مردم باشد.

شوک جدیدی در انتظار اقتصاد ایران نیست
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از میزان، اقتصاد ایران در سال 97 شرایط اقتصادی سخت را همزمان به اعمال تحریم‌ها را پشت سر گذاشت تا جایی که رشد اقتصادی، صادرات نفتی، نرخ تورم مطابق پیش بینی‌ها پیش نرفت و شاهد افزایش نرخ تورم تا 27 درصد و کاهش رشد اقتصادی و صادرات نفتی بودیم که به عقیده کارشناسان شوک‌ها به اندازه کافی تاثیر خود را در اقتصاد ایران در سال 97 گذاشت و در سال جدید شرایط اقتصادی بهتری در انتظار مردم خواهد بود.

  در این رابطه هادی حق شناس در گفتگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، اظهار کرد: پیش بینی‌ها نه تنها در ایران بلکه در سطح بین المللی و برخی از نهاد‌های مالی این بود که ایران در سال 97 رشد اقتصادی بیش از 7 درصد خواهد داشت و اینکه تراز تجاری کشور مثبت خواهد شد و میزان صادرات نفتی ایران کمتر از 2.5 بشکه نخواهد شد، اما با مشکلاتی که برای برجام رخ داد پیش بینی‌ها تحقق پیدا نکرد.

  این کارشناس اقتصادی با اشاره به شوک‌های وارد شده به فضای اقتصادی کشور در سال گذشته، تصریح کرد: شوکی که به اقتصاد ایران در سال 97 وارد شد موجب شد تا بر همه وجوه اقتصاد تاثیر بگذارد و پیش بینی این نیست که ما در سال 98 شاهد شوک جدید بر اقتصاد ایران باشیم و دلیل آن این است که در سال آینده که تقریبا وارد نیمه دوم سال میلادی خواهیم شد ترامپ وارد کارساز انتخاباتی خود خواهد شد و به نظر می‌رسد تمرکز بر ایران کمتر شود به همین دلیل شوک جدیدی به اقتصاد ایران در سال 98 از جمله کاهش صادرات نفت یا برخی از محدودیت‌های پولی وارد نخواهد شد.

  حق شناس با اشاره به انظباط پولی در نیمه دوم سال 97 در کشور اظهار کرد: انظباط پولی و مالی در نیمه دوم سال 97 در اقتصاد ایران شروع شده و حداقل با نگاهی ارقام بودجه در می‌یابیم که نه بودجه عمرانی افزایش یافته و نه هزینه‌های جاری غیر طبیعی رشد پیدا کرده است لذا در سال 98 به نظر می‌رسد که شرایطی مطابق سال 97 داشته باشیم.

  وی با اشاره به رشد بارش‌ها گفت: به دلیل اینکه در سال آبی جدید در گزارش مهر تا بهمن ماه سال 97 و همچنین در سال جاری، میزان بارش دو برابر شده، براساس تجارب سنوات گذشته هربار که بارش‌ها رشد داشته بخش کشاورزی دارای رشد چشمگیری بوده به نظر می‌رسد که در سال 98 هم رشد بخش کشاورزی بتواند رشد منفی اقتصاد کشور را جبران کند.

  این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: به نظر می‌رسد سال جاری شرایط اقتصادی بهتری در انتظار مردم باشد.

  حق شناس در خصوص پیش بینی نرخ تورم در سال 98 اظهار کرد: با توجه به اینکه برای سال 97 نرخ تورم 27 درصدی پیش بینی شده، این نرخ برای سال 98 نیز در همین حدود خواهد بود.

  بر اساس این گزارش و پیش بینی کارشناسان شوک جدیدی در سال جدید در انتظار اقتصاد کشور نخواهد بود و با توجه به گذراندن شرایط سخت در سال گذشته احتمال بهبود شرایط در تمامی جوانب برای کشور وجود دارد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۱۰ ماه پیش
    آرشیو