عصر بازارمدیران خودرو

آلبرت بغزیان کارشناس اقتصادی مطرح کرد

۳ راهکار برای گذر از سال سخت اقتصاد ایران

عصر اعتبار- تحریم‌های امریکا در کنار کاهش فروش نفت ایران و درآمدهای ارزی در کنار سخت تر شدن واردات و صادرات که منجر به کمبود مواد اولیه برای تولید می‌شود سال ۹۸ را سالی سخت برای اقتصاد نشان می ­دهد؛ با وجود این هستند برخی از کارشناسان و فعالان بخش خصوصی که مخالف این نظر هستند و می‌گویند اقتصاد ایران سال‌های گذشته تحریم را تجربه کرده و می‌تواند امسال را هم بخوبی پشت سر بگذارد.

۳ راهکار برای گذر از سال سخت اقتصاد ایران
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایران، این کارشناسان البته برای برون رفت از شرایط سخت اقتصادی هم راهکارهایی را ارائه می‌دهند؛ راهکارهایی چون توجه به یک نظام ارزی پویا، کنترل قیمت‌ها، اصلاحات ساختاری بانک‌ها، بیمه و مالیات، بهبود فضای کسب و کار، کاهش هزینه‌های تولید و تأمین مالی تولیدکنندگان.
  تعیین تکلیف رژیم ارزی

  آلبرت بغزیان از کارشناسان اقتصادی درباره اینکه وضعیت اقتصاد ایران در سال 98 چگونه خواهد بود گفت: اگر ما بخواهیم چشم‌اندازی داشته باشیم که بعداً بتوان مشکلات را بررسی کرد در مرحله اول باید تکلیف رژیم ارزی خودمان را مشخص کنیم. ما نمی‌گوییم نرخ ارز ما باید 5 درصد زیرقیمت بازار یا حتماً به نرخ بازار آزاد باشد.

  کنترل قیمت؛ نه کنترل تورم

  این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: اینکه ما اعلام کنیم نرخ ارز فعلاً مثلاً 4200 تومان است را نمی‌توان رژیم ارزی نامید. بغزیان افزود: باید رژیم ارزی قابل پیش‌بینی و اعلام شده ­ای را که فعالان اقتصادی بتوانند طبق آن تصمیم به صادرات و واردات و تولید و مصرف بگیرند  برقرار کنیم؛ چرا که وقتی نرخ ارز تغییر می‌کند از بازار بورس گرفته تا سرمایه‌گذاری و خودرو همه چیز بهم می‌خورد. وی تصریح کرد: موضوع دوم بحث جدیت دولت در کنترل قیمت‌ها است نه کنترل تورم یا مهار تورم؛ بلکه تأکید بیشتر روی کنترل قیمت‌ها است چون افزایش دوباره قیمت‌ها باز هم منجر به تورم خواهد شد. این کارشناس اقتصادی با تأکید بر اینکه قیمت‌ها در ماه‌های گذشته تحت تأثیر تحریم‌ها و ارز 14 هزار تومانی قرار گرفته‌اند و دیگر دلیلی برای افزایش قیمت دوباره وجود ندارد، تصریح کرد: حالا اگر افزایش قیمت‌ها دلیل منطقی دارد و مثلاً به نفع علم و صنعت یا به نفع مصرف‌کننده است باید مشخص شود. بغزیان گفت: بنابراین باید کنترل قیمت‌ها جزو سیاست‌های اصلی دولت در سال جدید باشد چرا که در غیراین صورت ما کماکان همین بلاتکلیفی و تورم را داریم که باعث تغییرات نرخ ارز و به هم ریختگی بازارها خواهد شد.

  تعیین تکلیف نرخ سود بانکی

  ین کارشناس اقتصادی با بیان نرخ سود بانکی به‌عنوان سومین موضوع مطرح اقتصاد ایران در سال 98 تأکید کرد: باید تکلیف نرخ سود بانکی یا همان نرخ سود تسهیلات هم مشخص شود. وی ادامه داد: بانک‌ها به رغم اینکه استقلال دارند در زمینه فعالیت‌های خود، ولی اینکه چه نرخ بهره‌ای بتواند بهینه بوده که هم برای سپرده‌گذار و هم وام گیرنده و بانک قابل قبول باشد، باید مشخص شود. بغزیان ادامه داد: بنابراین نرخ سود بانکی، کنترل قیمت‌ها و تعیین رژیم ارزی سه موضوع مهم اقتصاد بود که باید تعیین شده تا بتوانیم چشم‌انداز اقتصاد را برای سال 98 مشخص کنیم. وی افزود: در کنار این سه موضوع که داخلی هستند، بحث اقداماتی که اروپا و طرف‌های تجاری ما در مورد نفت خواهند داشت هم هنوز مشخص نیست که این موضوع دیگر سیاست خارجی کشور و مذاکرات را می‌طلبد.
  ​​​​​​​راهکارهایی برای رونق تولید

  این استاد اقتصاد با تأکید بر اینکه تولید هم برای مصرف‌کننده و خود هم تولید‌کننده باید به صرفه باشد، افزود: از نظر تولیدکننده اقدامات باید در جهت کاهش هزینه‌های تولید باشد که در اینجا باز باید قیمت ارز، نرخ سود تسهیلات و نبود تورم روی مواد اولیه مطرح و مشخص باشد تا تولید بتواند رونق بگیرد. بغزیان گفت: از طرف دیگر بحث خریدارهم هست؛ یعنی حالا با این قیمت‌هایی که وجود دارد مسلماً خریدار کم است بنابراین وقتی که تولید رونق بگیرد عرضه زیاد شود قیمت‌ها هم کاهش یافته و عملاً خریدار هم قدرت خرید پیدا می‌کند. ضمن اینکه اگر قرار است وامی هم داده شود باید تعیین کنند که این وام با چه قیمتی و با چه نرخ سودی و با چه توان بازپرداختی پرداخت می‌شود؛ چرا که نرخ سود در بانک‌ها متفاوت است. این کارشناس اقتصادی با تأکید بر اینکه رونق تولید از جانب کاهش هزینه تولید ایجاد می‌شود، اظهار داشت: با توجه به هم خوردن برجام توسط امریکا و ایجاد تحریم‌ها که منجر به کاهش درآمدهای ارزی ما و ترساندن سرمایه‌گذار شده اگر ما روی بحث کاهش هزینه تولید کار کنیم می‌توانیم انتظار رونق تولید در کشور را هم داشته باشیم.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی