عصر بازارمدیران خودرو

سکه به متغیرهای بنیادی بی‌محلی کرد؛

زمانه سردرگمی در بازار ارز

عصر اعتبار- در پنجمین روز هفته، دلار معاملات خود را با کاهش قیمت آغاز کرد، ولی در ادامه روز به سمت سطح ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومانی حرکت کرد که روز سه‌شنبه در آن به کار خود پایان داده بود. روز چهارشنبه دلار معاملات خود را با قیمت ۱۳ هزار و ۵۹۰ تومان آغاز کرد که کاهشی ۵۰ تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز چهارم هفته داشت.

زمانه سردرگمی در بازار ارز
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از دنیای اقتصاد، البته برخی از فعالان عنوان کردند که سه‌شنبه شب بازار در معاملات پشت خطی با افت زیادی مواجه شده بود. این گروه شروع معاملات در آستانه کانال 13 هزار و 600 تومانی را حتی به‌عنوان نشانه‌ای افزایشی در نظر گرفتند. به گفته این دسته، سه‌شنبه‌شب پس از آنکه دستورالعمل بازار باز از سوی شورای پول و اعتبار به تصویب رسید، به یکباره در معاملات پشت خطی قیمت دلار نیز رویه نزولی گرفت و تا سطح 13 هزار و 450 تومانی عقب‌نشینی کرد. از نظر این گروه از معامله‌گران، دستورالعمل جدید می‌تواند موجب شود که بانک‌ها به راحتی از بانک مرکزی اضافه برداشت نکنند. کارشناسان باور دارند، علت این اضافه برداشت‌ها پرداخت سودهای نامتعارف به مشتریان بوده است؛ سودهایی که به باور برخی کارشناسان موجب افزایش نقدینگی می‌شد و دست معامله‌گران بزرگ برای مداخله در بازار را بازتر می‌گذاشت.  صرافی‌های بانکی قیمت دلار در ابتدای روز چهارشنبه را 13 هزار و 400 تومان تعیین کردند که از قیمت بسته‌شده بازارساز در روز سه‌شنبه 150 تومان کمتر بود. با این حال از آن جا که این قیمت تنها 50 تومان کمتر از آخرین قیمت در معاملات پشت خطی بود، برخی از نوسان گیران با توجه به چنین قیمت‌گذاری، استنباط کردند که ممکن است شیب کاهش قیمت در روز پنجم هفته محدودتر شود، چرا که به‌طور معمول قیمت صرافی‌های بانکی بین 100 تا 200 تومان پایین‌تر از نرخ بازار بود. این در حالی بود که قیمت ابتدای روز چهارشنبه بازارساز تنها 50 تومان کمتر از آخرین قیمت در معاملات پشت خطی بود.  در مقابل، دسته دیگری از معامله‌گران باور داشتند، بازارساز با قیمت‌گذاری ابتدای روز، نوع نرخ‌گذاری نوسان‌گیران در ساعات انتهایی روز را به رسمیت نشناخت. از نظر آنها، نوسان‌گیران تنها قصد داشتند با پایین بردن شدید قیمت‌ها، زمینه خرید در قیمت‌های پایین‌تر را برای خود فراهم کنند. به این ترتیب، دسته دوم باور داشتند، بازارساز با نوع قیمت‌گذاری خود دامنه نوسان را در روز پنجم هفته محدود کرد.

  در نهایت دیروز دلار حدود ساعت 4 بعدازظهر روی عدد 13 هزار و 620 تومان به کار خود پایان داد که 20 تومان کمتر از روز سه‌شنبه بود. به گفته فعالان، دیروز اخبار متناقض در مقاطع مختلف مورد توجه معامله‌گران قرار می‌گرفت و در کانال‌های آنها برجسته می‌شد ولی آنچه مسلم است قیمت دلار در هفته جاری جهت خاصی را دنبال نکرده است و معامله‌گران سردرگم هستند که چه موقعیتی را در بازار اتخاذ کنند. عده‌ای باور دارند، با آغاز به کار بازار متشکل، قیمت‌ها شفاف‌تر خواهد شد و به دنبال آن نرخ ارز در بازار آزاد نیز کاهشی خواهد شد. این در حالی است که عده دیگری باور دارند، نوسان گیران به دنبال آن هستند که با پایین رفتن قیمت‌ها در موقعیت خرید وارد بازار شوند و بعدتر در آستانه تصمیم آمریکا برای تمدید یا عدم تمدید معافیت‌های نفتی بازار را با تغییرات قیمتی زیاد مواجه کنند.  در روزی که دلار روند قیمتی رفت و برگشتی داشت و در نهایت نیز زیر قیمت بسته شده روز سه‌شنبه به کار خود پایان داد، سکه تمام بهار آزادی سیر افزایشی داشت. روز چهارشنبه، سکه حدود 4 بعدازظهر روی قیمت 4 میلیون و 750 هزار تومان قرار گرفت که افزایش 30 هزار تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز سه شنبه داشت. این افزایش در حالی رقم خورد که بهای اونس در بازارهای جهانی نیز روند افزایشی نداشت و تا ساعت 4 بعدازظهر زیر محدوده هزار و 280 دلاری حرکت می‌کرد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۱۲ ماه پیش
    آرشیو