عصر بازارمدیران خودرو

اخذ مالیات بر دخانیات نیاز به طوفان فکری و مطالبه گری مردم دارد

عصر اعتبار- دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات اعلام کرد: جهت الزام در اجرای تمامی بندهای قانون جامع مبارزه و کنترل دخانیات مصوب سال ۸۵، باید آگاهی بخشی و اطلاع رسانی میان مسئولان راه بیافتد.

اخذ مالیات بر دخانیات نیاز به طوفان فکری و مطالبه گری مردم دارد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از مهر، دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران اعلام کرد: جهت الزام در اجرای تمامی بندهای قانون جامع مبارزه و کنترل دخانیات مصوب سال 85، باید طوفان فکری، آگاهی بخشی و اطلاع رسانی میان مسئولان مربوطه، مردم و از جمله سازمان امور مالیاتی براه بیافتد تا بدینوسیله شهروند مطالبه گر مسئولان را ملزم به اجرای تمامی بندهای قانون کرده و خود نیز در کاهش مصرف انواع محصولات دخانی با سیاستگذاران همراه باشد.

  محمد رضا مسجدی در ادامه با اشاره به بند 8 قانون مبارزه با دخانیات افزود: بر اساس این بند از قانون باید سالانه 10 درصد به مالیات بر دخانیات افزوده شود که تا کنون این امر محقق نشده است. در حالی که اکثر کشورهای منطقه تا 75 درصد و حتی بیش از این درصد را افزایش داده و صنایع دخانی را ملزم به پرداخت آن کرده اند.

  وی با اشاره به این مطلب که، در صورتی‌ که مالیات بر دخانیات طبق قانون مصوب اخذ شود، بودجه سلامت کشور دو برابر خواهد شد، گفت: با افزایش مالیات بر سیگار، استعمال آن را تا 30 درصد در جامعه می توان کاهش داد. این معادله ای است که در اکثر کشورها اتفاق افتاده و ایران نیز متعهد به اجرای آن است.

  مسجدی با تاکید بر این مسئله که علاوه بر مالیات سیگار، مالیات توتون قلیان نیز باید اخذ شود، تاکید کرد: در بحث کاهش مصرف و افزایش مالیات انواع محصولات دخانی در کشور ما خلا قانونی نداریم بلکه مشکل در ضمانت اجرای آن است. بهرحال با طوفان فکری، آگاه سازی شهروندان می توان شهروند مطالبه گری را بوجود آورد که در ادامه آن مجریان امر را مجبور به اجرای بی چون و چرای قوانین کنند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
  آرشیو