عصر بازار

معاون اشتغال وزیر کار اعلام کرد

تثبیت اشتغال و حمایت از بنگاه‌ها، مهم‌ترین برنامه وزارت کار

عصر اعتبار- معاون وزیرکار مهم‌ترین سیاست این وزارتخانه در سال جاری را تثبیت اشتغال عنوان کرد و گفت: طی توافقی که با سازمان تامین اجتماعی و صندوق بیمه روستاییان صورت گرفته شاغلان طرح اشتغال روستایی را تحت پوشش بیمه قرار می‌دهیم.

تثبیت اشتغال و حمایت از بنگاه‌ها، مهم‌ترین برنامه وزارت کار
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، عیسی منصوری در یک نشست خبری گفت: سال گذشته 400 هزار شغل اعم از رسمی و غیر رسمی ایجاد کردیم و علیرغم آنکه به دلیل شرایط اقتصادی، ‌تورم را بالاتر و رشد اقتصادی را منفی می‌دانستیم و پیش بینی کرده بودیم که با ریزش یک میلیون شغل در کشور مواجه شویم اما خوشبختانه به سلامت عبور کردیم و کشور نیز توانست این شرایط را هضم کند.

  وی ادامه داد: امسال چند برنامه را در دستور کار قرار داده‌ایم و در گام اول سناریوی تثبیت و حفظ اشتغال را دنبال می کنیم. پیش بینی ما این است که اگر بخش خصوصی از این فرصت موجود استفاده کند و دولت هم فضا را تسهیل کند رونق تولید و اشتغال را شاهد باشیم.

  معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار افزود: سال گذشته مرکز آمار ایران عدد اشتغال ایجادی را 468 هزار شغل اعلام کرد ولی عدد ما 472 هزار شغل بود که از این تعداد 143 هزار شغل حاصل اشتغال روستایی بود. از مجموع  472 هزار شغل ایجادی حدود 185 هزار نفر فاقد بیمه بودند چون اشتغال غیر رسمی بود. سال گذشته در بخش صنعت ریزش نیروی کار داشتیم و در چنین شرایطی 472 هزار شغل ایجاد کردیم.

  منصوری گفت: هدفگذاری ما این بود که در چنین فضایی اشتغال خرد و غیر رسمی جواب می‌دهد همچنان که در سال قبل حوزه پوشاک و آی تی جواب داد.

  وی از دیگر برنامه‌های وزارت کار را حمایت از بنگاههای اقتصادی عنوان کرد و بدون اشاره به تعداد بنگاههای نیمه فعال و راکد، گفت: عدد قابل توجهی از  بنگاههای ما که مدتهای مدید خاموش مانده و یا نیمه فعال بودند مایل هستند که به چرخه تولید برگردند و بیشتر آنها به دلیل عدم بازپرداخت تسهیلات و بدهی معوق بانکی یا نبود نقدینگی دچار مشکل شده بودند و ما مکانیسم حمایتی را برای آزادسازی این واحدها پیش بینی کردیم که به فضای تولید و کار برگردند.

  معاون وزیر کار در عین حال از سرمایه‌گذاری، بهره‌وری و اشتغال به عنوان سه عامل رونق تولید نام برد و گفت: اعتقاد ما این است که در فضای اقتصادی حاضر هرچه وام به بخش خصوصی بدهیم که کارخانه راه اندازی کند به نتیجه نمی‌رسد چون نرخ تشکیل سرمایه در کشور مطلوب نیست و در واقع منفی است اما سرمایه‌گذاری می‌تواند به رونق تولید و اشتغال منجر شود. به همین دلیل روی دو مولفه بهره وری و اشتغال متمرکز شدیم.

  منصوری گفت: امروز بخش زیادی از اشتغال با افزایش بهره‌وری یک صنعت ایجاد می شود. مثلا در صنعت پوشاک بخش زیادی از واحدها ظرفیت خالی دارندولی اگر سه شیفت کارکنند با همان ماشین آلات و تجهیزات هم اشتغالزایی شده هم بهره‌وری بالا رفته است. لذا باید به نوعی از اشتغال ورود کنیم که بهره وری و اشتغالزایی را توامان داشته باشد. به همین منظور با اعمال سیاست های مداخله‌ای توسعه‌ای و حمایت در سطوح مقررات زدایی تولید را در بخش پوشاک افزایش دادیم و به ارتقای بهره‌وری و اشتغالزایی کمک کرده‌ایم.

  وی در ادامه در پاسخ به سوال ایسنا درباره آمار اشتغال ایجاد شده در طرح اشتغال روستایی گفت: بر اساس آمار وزارت کار 143 هزار شغل در سال گذشته از طریق اجرای طرح اشتغال روستایی در کشور ایجاد شد که البته آمار وزارت کار 114 هزار شغل بود و برای سال جاری هم هدفگذاری ما ایجد 150 هزار شغل است. البته 70 درصد از کسانی که سال گذشته از این طریق مشغول به کار شدند فاقد بیمه هستند که تلاش ما این است که از طریق توافقی که با سازمان تامین اجتماعی و صندوق بیمه عشایر و روستاییان صورت گرفته آنها را تحت پوشش قرار بدهیم.

  به گفته منصوری، برای سال 98 حدود 200 هزار نفر ظرفیت پوشش بیمه دارند که توافق کردیم 100 هزار نفرشان در بخش اشتغال روستایی حتما مشمول بیمه روستایی یا بیمه تامین اجتماعی شوند.

  وی درباره پرداخت بیمه بیکاری گفت: پرداخت مقرری بیمه بیکاری در شرایطی صورت می‌گیرد که فرد غیر ارادی از کار خود بیکار شده باشد و طبعا تا زمانی که بتواند مجددا به چرخه اشتغال برگردد مورد حمایت قرار می‌گیرد و از مزایای بیمه بیکاری برخوردار می شود البته وقتی بیمه بیکاری پرداخت می‌شود قرار نیست که فرضا فرد 36 ماه یا 60 ماه از بیمه بیکاری استفاده کند بلکه مقدمات بازگشت وی به چرخه اشتغال در این مدت فراهم می‌شود.

  معاون وزیر کار در پایان به راه‌اندازی مرکز کنترل و فرماندهی واحد سیاستهای اشتغال کشور اشاره کرد و گفت: این مرکز یک داشبورد مدیریتی در حوزه نظارت در برنامه‌های اشتغال کشور است. تا چند سال گذشته چیزی به اسم بودجه اشتغال در قوانین بودجه کشور دیده نمی شد ولی خوشبختانه در بودجه‌های یکی دو سال گذشته تحت عنوان برنامه توسعه و اشتغال این ردیف بودجه پیش بینی شده تا چشم انداز بهتری از برنامه‌ریزی در حوزه اشتغال  را شاهد باشیم.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • ۱۵
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲ ماه پیش
  آرشیو