عصر بازار

دلالیِ ارز کساد شد

بازار داغِ دینار عراق و قیمتِ در حال کاهش

عصر اعتبار- بازار ارز درحالی میزبان زائران اربیعن است که نوسان قیمتی در دلار و یورو و سایر ارزها به اذعان دلال های خیابان فردوسی وجود ندارد و مشتریان این روزهای بازار فقط خریداران دینار عراق هستند.

بازار داغِ دینار عراق و قیمتِ در حال کاهش
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از تسنیم، تقریباً از 10 روز قبل بازار خرید و فروش دینار عراق در خیابان فردوسی داغ شده است و هرچه به ایام اربعین حسینی نزدیک تر می شویم تقاضا برای خرید دینار عراق بیشتر می شود.

  این روزها اما قیمت دینار عراق که در هفته قبل پُر نوسان شده بود، به آرامش رسیده و در ثبات قیمت از طریق صرافی های بانکی و آزاد به زائران اربعین فروخته می شود. قیمت دینار عراق هفته قبل بین 10 هزار و 200 تا 10 هزار و 300 در نوسان بود.اما از چند روز قبل و بعد از اتفاقاتی که در عراق رخ داد قیمت دینار نیز تحت تاثیر قرار گرفت و کم شد.

  دلال های خیابان فردوسی می گویند: این چند روز فقط وقت داریم دینار را بفروشیم و بعد از آن روی دست‌مان می ماند به همین دلیل قیمت دینار عراق کم تر از هفته قبل شده است.

  صرافی های خیابان فردوسی به متقاضیان ارز اربعین، معادل 100 یورو، دینار عراق با قیمت 10 هزار تومان می فروشند؛ صرافی های بانکی البته هم دلار و هم یورو به میزان 100 یورو طبق بخشنامه بانک مرکزی به متقاضیان می فروشند.

   زائران اربعین برای اینکه 100 یورو یا معادل آن دلار و دینار دریافت کنند، حق انتخاب دارند. برهمین اساس، صرافی های بانکی با تقسیم بندی فروش دینار و دلار و یورو به نیازهای بازار پاسخ میدهند.

  در خیابان فردوسی صرافی های ملی و ملت دلار و یورو به زائران اربعین طبق بخشنامه بانک مرکزی می فروشند اما صرافی های صادرات و شهر به ازای 100 یورو، دینار با قیمت 9 هزار و 900 تومان در اختیار متقاضیان قرار می دهند. البته صرافی های آزاد نیز نسبت به فروش دینار به زائران ارز اربعین اقدام می کنند.

  متقاضیان خرید ارز باید شخصاً با در دست داشتن اصل کارت ملی و کپی آن به صرافی‌ها مراجعه کنند ضمن آنکه باید کارت بانکی و سیم‌کارت به نام شخص خریدار باشد.

  صرافی‌های مجاز که تحت نظارت بانک مرکزی فروش ارز را آغاز کرده‌اند محدودیتی برای فروش دینار به زائران اربعین ندارند و می‌گویند زائران هر میزان که بخواهند می‌توانند دینار بخرند، ضمن آنکه صرافی‌های بانکی به‌ازای هر پاسپورت 100 یورو یا معادل آن 125 هزار دینار عراق می‌دهند.

  مشاهدات خبرنگار تسنیم از بازار ارز نشان میدهد که تقاضای اصلی در فردوسی و صرافی های بانکی و آزاد، مربوط به ارز اربعین است و مشتری چندانی برای دلار و یورو وجود ندارد؛ دلال های فردوسی می گویند: خیلی وقت است که بازار ارز مشتری ندارد و به همین علت هم نوسان دلار و یورو از بین رفته است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی