عصر بازار

عربستان به سرمایه‌گذاران خارجی "اقامت ویژه" می‌دهد

عصر اعتبار- عربستان سعودی اعلام کرد که برای نخستین گروه از متقاضیان، شامل ۷۳ سرمایه‌گذار و متخصص خارجی از ۱۹ کشور مختلف، مجوز اقامت «ویژه» صادر کرده است.

عربستان به سرمایه‌گذاران خارجی "اقامت ویژه" می‌دهد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایبِِنا، اجرای قانون اعطای اقامت دائم به افراد خارجی که در ماه مه به تصویب دولت عربستان رسید، از ژوئن گذشته آغاز شده و مطابق گزارش مرکز صدور اقامت «ویژه» عربستان تاکنون افرادی از سراسر جهان به عنوان کارآفرین، سرمایه‌گذار، پزشک و مهندس درخواست اقامت خود را به صورت برخط (آنلاین) از طریق پایگاه اینترنتی این مرکز ارسال کرده‌اند.

  مطابق این قانون، متقاضیان باید حداقل 21 سال سن داشته باشند و ضمن اثبات کسب ثروت از روش‌های مشروع، فاقد سابقه کیفری باشند و گواهی سلامت معتبر نیز ارائه کنند. افراد واجد شرایط اعم از سرمایه‌دار و نیروی کار ماهر باید برای اخذ مجوز اقامت دائم عربستان 800 هزار ریال سعودی (194هزار یورو) و برای دریافت اجازه اقامت یک‌ساله قابل تمدید در این کشور 100 هزار ریال (24هزار یورو) پرداخت کنند.

  دریافت کنندگان این اقامت ویژه امکان خرید خودرو و ملک حتی در مکه و مدینه را دارا خواهند بود و قادر خواهند بود که ضمن اشتغال به کار در عربستان نسبت به تاسیس شرکت و کسب و کار صنعتی، خدماتی و تجاری اقدام کنند.

  اقوام این افراد نیز از حق دریافت ویزای گردشگری و ورود و خروج آزاد به عربستان برخوردار خواهند بود. ایده اولیه صدور اقامت ویژه به خارجی‌ها نخستین بار در سال 2016 میلادی از سوی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان مطرح شد. بن سلمان تخمین زده بود که اجرای این ایده تا سال 2020 میلادی می‌تواند عایدی سالانه 10 میلیارد دلاری را تضمین کند.

  ولیعهد عربستان اجرای برنامه چشم‌انداز 2030 را با هدف تنوع بخشیدن به بخش های مختلف اقتصاد و رهایی آن از اتکا به نفت آغاز کرده و معتقد است برای حصول به اهداف این برنامه جذب سرمایه‌گذاران و افراد متخصص خارجی ضروری است. در حال حاضر افراد خارجی زیادی براساس اعلام نیاز سالانه کارفرمایان خود در عربستان مشغول به کار هستند ولی تاکنون حق دریافت اجازه اقامت دائم این کشور را نداشتند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
    آرشیو