عصر بازار

۶۰ درصد پزشکان قانون را دور زدند!

۲ درصد جریمه مالیاتی در انتظار پزشکان متخلف

عصر اعتبار- مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت سازمان امور مالیاتی گفت: تنها ۴۰ درصد از پزشکان اقدام به دریافت و استفاده از دستگاه کارتخوان کرده اند و هنوز بخش زیادی از این قشر فرهیخته تمایلی به دریافت دستگاه کارتخوان ندارند.

۲ درصد جریمه مالیاتی در انتظار پزشکان متخلف
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از میزان، علی رستم پور مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت سازمان امور مالیاتی در خصوص آخرین آمار از نصب دستگاه کارتخوان از سوی پزشکان بیان کرد: در حال حاضر تنها 40 درصد از پزشکان اقدام به دریافت و استفاده از دستگاه کارتخوان کرده اند و هنوز بخش زیادی از این قشر فرهیخته تمایلی به دریافت دستگاه کارتخوان ندارند.

  وی افزود: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی، سازمان های مردم نهاد، نهاد‌های نظارتی و رسانه‌ها بار‌ها پزشکان را به اجرای قانون دعوت کرده‌اند، اما ظاهرا پزشکان  قصد تمکین از قانون را ندارند.

  مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت سازمان امور مالیاتی بیان کرد: لزوم استفاده از کارتخوان از سوی پزشکان توسط قانونگذار تعیین شده و حکم قانون بودجه سال 98 است، قطعا زمانیکه شفافیت درآمد با استفاده از این دستگاه‌ها ایجاد شود برای سایر صاحبان مشاغل نیز این امر اجرا می شود تا مالیات عادلانه‌ای دریافت کنیم.

  رستم پور یادآوری کرد: دریافت مالیات عادلانه از صاحبان مشاغل لزوما به معنی افزایش درآمد‌های مالیاتی نیست، اما قطعا ما را به عدالت مالیاتی بیشتر نزدیک می‌کند.

  وی در خصوص ایجاد الزام برای نصب دستگاه کارتخوان از سوی پزشکان تصریح کرد: برای نصب کارتخوان توسط پزشکان نمی‌توان هیچگونه الزامی ایجاد کرد و پیش بینی برای استقبال این قشر فرهیخته برای نصب دستگاه کارتخوان نداریم چرا که این افراد باید حداکثر تا پایان شهریور دستگاه کارتخوان خود را در نظام مالیاتی ثبت و از اول مهر ماه از کارتخوان‌های مورد تایید نظام مالیاتی استفاده می‌کردند، اما در حال حاضر شاهد تمکین کمتر از 40 درصد گروه پزشکی از این امر هستیم و در این میان سایر پزشکان به دلایل کاملا شخصی اقدام به دریافت دستگاه کارتخوان نکرده اند و حاضر به پرداخت جریمه و عدم ثبت در نظام امور مالیاتی کشور هستند.

  مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت سازمان امور مالیاتی در خصوص اینکه با پزشکانی که کارتخوان نصب نکنند چه برخوردی خواهد شد گفت: قانونگذار تکلیف را مشخص کرده است و نصب نکردن کارتخوان 2 درصد جریمه مالیاتی به دنبال دارد، اما سازمان امور مالیاتی به این موضوع اکتفا نمی‌کند و قطعا برای ما پزشکانی که از قانون تمکین کرده اند با آن‌هایی که به قانون بی اعتنا هستند تفاوت می‌کند و ما در ارزیابی مالیات سال 98 قطعا پزشکان متخلف را مدنظر خواهیم داشت.

  رستم پور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا پروانه پزشکی این دسته از پزشکان لغو می‌شود، اظهار کرد: در شرایط کنونی چنین حکمی وجود ندارد، اما هفته گذشته آیین نامه‌ای ابلاغ شد که در آن آیین نامه آمده است اگر دستگاه‌ها و اصناف در بحث پرداخت مالیات تمکین‌های لازم را نداشته باشند پس از اخطار اولیه و ثانویه، پروانه فعالیت آن‌ها ابطال خواهد شد که این موضوع شامل پزشکان نیز می‌شود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی