عصر بازار

عرضه ۱۰ میلیارد یورویی صادرکنندگان در سامانه «نیما»

عصر اعتبار- بازار ارز کشور طی روزهای گذشته برخلاف انتظار برخی سوداگران با نوساناتی بسیار جزئی همراه بوده است؛ مروری بر ذخایر ارزی کشور و میزان عرضه صادرکنندگان نیز بسیاری از نگرانی‌ها را برطرف می‌کند.

عرضه ۱۰ میلیارد یورویی صادرکنندگان در سامانه «نیما»
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از مهر، طی روزهای گذشته برخلاف انتظار برخی سوداگران، بازار ارز کشور با  نوسانات بسیار جزئی که طبیعت بازار و معاملات است، همراه بوده است. رئیس کل بانک مرکزی نیز دو روز پیش در بازدیدی سرزده از صرافی های میدان و خیابان فردوسی تهران اعلام کرد که ذخایر ارزی کشور از وضعیت مناسبی برخوردار بوده و بخش عمده‌ای از نیازهای ارزی کشور از سوی صادرکنندگان تأمین می‌شود.

  عبدالناصر همتی در گزارش‌های میدانی که طی روزهای گذشته از بازار داشته و جلسات مکرری که با صرافان و تأمین‌کنندگان ارز برگزار کرده، همواره این اطمینان را داده که روند قیمتی ارز در بازار، جهشی نخواهد بود و نوسانات بنابر اقتضای طبیعی بازار رخ داده است. او شرایط کنونی ارز در کشور را مناسب می‌داند و به پشتوانه آمار و تحلیل‌های کارشناسی و اتفاقاتی که در معاملات نفت و فرآورده‌های نفتی ایران رخ داده، بر این موضوع پافشاری می‌کند که جای هیچ‌گونه نگرانی در بازار ارز وجود ندارد.

  همتی البته طی روزهای گذشته به دلیل بروز برخی رفتارهای هیجانی در بازار، به مردم هشدار داده که با هدف سرمایه گذاری، وارد بازار ارز نشوند و فقط نیازهای واقعی خود را تهیه کنند. او می‌گوید که مردم باید هوشیار باشند تا مبادا سرمایه‌های خود را در جریان رفتارهای هیجانی در بازار ارز از دست بدهند.

  مروری بر قیمت ارز طی روزهای گذشته هم گفته‌های همتی را تائید می‌کند چرا که بانک مرکزی تأکید دارد که اتفاق خاصی در طرف عرضه رخ نداده و البته برخی تقاضای هیجانی ممکن است وارد بازار شده باشد.

  آمار سامانه نیما نیز به خوبی گفته‌های او را تائید می‌کند چرا که همچنان مازاد عرضه در این سامانه وجود دارد و صادرکنندگان روند تحویل ارزهای خود را به این سامانه همچنان ادامه می‌دهند و در طرف مقابل، واردکنندگان نیز به طور طبیعی تقاضاهای خود را در سامانه نیما ارائه کرده و در مدت زمان مناسبی هم تأمین ارز می‌شود.

  گزارش‌های خبرنگار مهر از آخرین آمار سامانه نیما حکایت از آن دارد که مجموع معاملات فروش ارز صادراتی از ابتدای امسال تا امروز (29 آبان ماه) معادل 10 میلیارد و 680 میلیون یورو بوده که در مقابل مجموع معاملات خرید ارز بابت واردات نیز 8 میلیارد و 697 میلیون یورو در این سامانه بوده است. این در حالی است که نمودارهای روند معاملات فروش ارز حاصل از صادرات حکایت از آن دارد که از ابتدای فروردین ماه امسال، روند سینوسی معاملات فروش ارز صادراتی به طور یکسانی در سامانه نیما وجود داشته و در 18 مهرماه 98 بیشترین عرضه ارز در حدود 240 میلیون یورو در این سامانه ارائه شده اما به تناسب در فاصله ابتدای مهرماه، بیشترین تقاضا بابت خرید ارز از سوی واردکنندگان به ثبت رسیده است.

  میانگین نرخ خرید دلار در بازار ثانویه(نیما) 10 هزار و 836 تومان در تاریخ 28 آبان ماه امسال بوده که 0.53 درصد افزایش را نشان می‌دهد؛ میانگین نرخ فروش دلار در بازار ثانویه نیز 10 هزار و 886 تومان بوده که 0.48 درصد افزایش داشته است. بررسی این روند حکایت از آن دارد که روند معاملات ارز در سامانه نیما به طور طبیعی در جریان بوده و طی یک هفته اخیر، تغییرات حائز اهمیتی در آن رخ نداده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
    آرشیو