عصر بازاربرنج

پیش‌بینی بانک آمریکایی از قیمت طلا در سال ۲۰۲۰

عصر اعتبار- موسسه خدمات مالی و بانکداری آمریکایی گلدمن سَکس در یادداشتی با اشاره به عدم قطعیت سیاسی و افزایش نگرانی‌ها از وقوع رکود اقتصادی پیش‌بینی کرده است که قیمت طلا در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ به ۱۶۰۰ دلار خواهد رسید.

پیش‌بینی بانک آمریکایی از قیمت طلا در سال ۲۰۲۰
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از تجارت نیوز، گلدمن سَکس در پیش‌بینی‌های سه ماهه، شش ماهه و دوازده ماهه، با اشاره به عواملی چون عدم قطعیت سیاسی، افزایش نگرانی‌ها از وقوع رکود، افزایش پس‌انداز خانوارها، نرخ‌های بهره پایین، سبقت عرضه بر تقاضا در بازار سرمایه و فروش زودهنگام سهام، رشد بازارهای نوظهور، رشد معتدل تولید معادن طلا، افزایش خرید طلا از سوی بانک‌های مرکزی و مباحث مربوط به نظریات پولی مدرن از سوی سیاستگذاران، این چشم‌انداز را ارائه داده است.

  تحلیلگران این بانک آمریکایی نسبت به آینده طلا خوشبین هستند و اعلام کرده‌اند که در سال 2020 به‌دلیل آشفتگی‌های موجود، تقاضا برای دارایی‌های امن به‌ویژه فلز زرد افزایش خواهد یافت.

  در بخشی از این یادداشت آمده است که به دلیل عدم قطعیت سیاسی و تضعف اعتماد مصرف‌کننده، بازار سهام در سال آینده با افت مواجه خواهد شد.

  برآورد گلدمن سَکس این است که بانک‌های مرکزی در سراسر جهان در سال جاری 750 تن و در سال آینده 650 تن طلا خریداری خواهند کرد. این روند قطعا به رشد قیمت جهانی طلا کمک خواهد کرد.

  در عین حال، افزایش ثروت می‌تواند موجب افزایش تقاضا برای طلا و در نهایت افزایش سرمایه‌گذاری در این صنعت شود. اقتصاددانان این بانک انتظار دارند، اقتصادهای نوظهور که بخش عمده‌ای از خریدهای جهانی طلا را انجام می‌دهند، تا سال 2024 سالانه و به‌طور متوسط 7٫8 درصد رشد کنند.

  این در حالی‌ است که نگرانی‌ها از وقوع رکود اقتصادی افزایش یافته است. کاهش آمار اشتغال در آمریکا از یک‌سو و معکوس شدن منحنی بازدهی اوراق قرضه از سوی دیگر خبر از وقوع رکود قریب‌الوقوع می‌دهد.

  تحلیلگران همچنین توصیه کرده‌اند که سرمایه‌گذاران بهتر است بخشی از سبد سرمایه‌گذاری خود را به طلا اختصاص دهند. اگرچه طلا نمی‌تواند به‌طور کامل جایگزین اوراق قرضه دولتی شود، اما اختصاص بخشی از سبد سرمایه‌گذاری به فلز زرد بسیار منطقی است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۸ ماه پیش
    آرشیو