عصر بازار

بازار صدها میلیارد دلاری اوراسیا مهمترین راهکار برای حذف دلار آمریکا

عصر اعتبار- کارشناس اقتصادی گفت: یکی از روش‌ها برای حذف دلار از چرخه اقتصادی کشور رونق فعالیت اتحادیه و بازار اوراسیاست.

بازار صدها میلیارد دلاری اوراسیا مهمترین راهکار برای حذف دلار آمریکا
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از میزان، محمد احمدی کارشناس بازار مسائل اقتصادی با اشاره به اتحادیه اوراسیا و ظرفیت‌های بازار اوراسیا اظهار کرد: برای حذف دلار از چرخه اقتصادی یکی از روش‌ها کار کردن با اتحادیه اوراسیا و رونق فعالیت در این فضا است.

  وی افزود: انجام معاملات با پول‌های ملی و تهاتر از جمله اقداماتی است که سیاستمداران و اقتصاددانان توانستند با شروع تحریم‌های دوره قبل و تحریم‌های دوره جدید اقتصاد کشور را بچرخانند.

  این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: برای اینکه نهایتا بخواهیم رشد اقتصادی و توسعه داشته باشیم باید با اتحادیه‌های منطقه‌ای همکاری‌ها را افزایش دهیم. همسایگی ما با 15 کشور باعث می‌شود که هیچ کشوری نتواند ما را به شکل اساسی محدود کند.

  به گزارش خبرگزاری میزان اتحادیه اوراسیا شامل پنج کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان است و کل تجارت خارجی این پنج کشور حدود 900 میلیارد دلار است در حالی که حجم تجارت خارجی ایران با این اتحادیه و پنج کشور حدود 2 میلیارد دلار برآورد شده است.

  براساس گفته مسعود کمالی‌اردکانی معاون توسعه بازار‌های صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران، واردات پنج کشور عضو اتحادیه اوراسیا حدود 320 میلیارد دلار بوده که از این میزان 600 میلیون دلار سهم صادرات ایران است، مطالعات نشان می‌دهد ظرفیت ایران برای صادرات به این کشور‌ها حدود 20 میلیارد دلار است.

  ظرفیت 20 میلیارد دلاری ایران برای توسعه صادرات با کشور‌های اتحادیه اوراسیا می‌تواند گام موثری برای حذف دلار از چرخه اقتصادی کشورهای عضو این اتحادیه به شمار رود که در شرایط فعلی می تواند کمک حال اقتصاد کشور شود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   دکه مطبوعات
   • ۱۵
   • اعتبار امروز
   • شماره ۸ اعتبار امروز
   • شماره ۷ اعتبار امروز
   • شماره ۶ اعتبار امروز
   • شماره پنجم
   آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
   آرشیو