عصر بازار

بررسی عملکرد شرکتهای بورسی؛

درآمد وام‌های ملت از سود سپرده‌ها پیشی گرفت

عصر اعتبار- بانک ملت در آذرماه با وجود آنکه ۱۶ درصد از تسهیلات خود را به تسهیلات ارزی اختصاص داده، اما سهم تسهیلات مشارکت مدنی همچنان چشمگیر است و در سوی دیگر درآمد بانک از محل ارائه تسهیلات بیش از سود سپرده‌های بانکی طی ۹ ماهه امسال بوده است.

درآمد وام‌های ملت از سود سپرده‌ها پیشی گرفت
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، بر اساس آمار و اطلاعات بورسی منتشر شده از سوی بانک ملت، این بانک در آذرماه سالجاری 540 هزار و 985 میلیارد و 893 میلیون و 300 هزار تومان سپرده دریافت کرده که 56 درصد آن مربوط به سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی و 33 درصد مربوط به سپرده های کوتاه مدت بوده است.

  در همین مدت بانک ملت 530 هزار و 413 میلیارد و 733 میلیون و 100 هزار تومان را به عنوان سپرده های تسویه شده در آمار خود آورده است که بیشترین سهم به سپرده‌های قرض‌الحسنه جاری ریالی و سپرده‌های کوتاه مدت اختصاص دارد. ناگفته نماند که سپرده‌های جاری آنچنان ماندگاری در حساب های بانکی ندارد و نمی‌توان نگاه بلند مدت به این سپرده‌ها داشت؛ زیرا به دسته چک متصل بوده و هر لحظه امکان خروج سپرده از این حسابها وجود دارد.

  حال با این تفاسیر بانک ملت در ماه آذر از محل سپرده های دریافتی میزان 1304 میلیارد و 658 میلیون و 200 هزار تومان را به عنوان سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری شناسایی کرده که 23 درصد آن مربوط به سپرده‌های کوتاه مدت، 45 درصد مربوط به سپرده‌های بلند مدت یک ساله و 24 درصد مربوط به گواهی سپرده ویژه سرمایه گذاری عام است.

  اما در نهایت بانک ملت در 9 ماهه امسال 10 هزار و 895 میلیارد و 337 میلیون و 400 هزار تومان به عنوان سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری شناسایی کرده که بیشترین سهم برای سپرده های کوتاه مدت، سپرده‌های بلند مدت یک ساله و گواهی سپرده‌های ویژه سرمایه‌گذاری عام بوده است.

  حال با این شرایط بانک ملت در آذرماه 51 هزار و 12 میلیارد و 250 میلیون و 500 هزار تومان به عنوان تسهیلات پرداخت کرده که 31 درصد به عنوان مشارکت مدنی، 16 درصد تسهیلات ارزی و 9 درصد به عنوان فروش اقساطی بوده و نکته قابل توجه آن است که سهم تسهیلات قرض‌الحسنه در این ماه فقط یک درصد معادل 667 میلیارد و 443 میلیون و 400 هزار تومان بوده است.
  بررسی نسبت تسهیلات قرض‌الحسنه اعطایی بانک ملت به سپرده‌های قرض‌الحسنه پس انداز ریالی این بانک نشان از آن دارد که این بانک در آذرماه فقط یک درصد سپرده‌های قرض‌الحسنه پس انداز ریالی دریافتی را به عنوان تسهیلات قرض الحسنه ارائه کرده است. البته ناگفته نماند که این بانک در پایان 9 ماهه با توجه به وصولی سپرده ها و بازگشت مقادیری از تسهیلات پرداختی، 83 درصد منابع قرض‌الحسنه خود را به این ردیف از تسهیلات اختصاص داده است.
  در این مدت 38 هزار و 696 میلیارد و 453 میلیون و 500 هزار تومان تسهیلات وصولی بانک بوده و مشارکت مدنی سهم قابل توجهی داشته است.

  بانک ملت از محل ارائه تسهیلات بانکی در آذرماه 2062 میلیارد و 49 میلیون و 700 هزار تومان درآمد کسب کرده که بیشترین منبع درآمد بانک از محل تسهیلات مربوط به فروش اقساطی و مشارکت مدنی بوده است و این میزان درآمد در 9 ماهه سال جاری در حدود 18 هزار و 95 میلیارد و 944 میلیون و 600 هزار تومان بوده است.

  حال با این شرایط باید گفت بانک ملت در آذرماه بیش از 540 هزار میلیارد تومان سپرده دریافت کرده که 51 هزار میلیارد یعنی 9.4 درصد را در ارائه تسهیلات بانکی هزینه کرده است و اگر میزان درآمد این بانک از ارائه تسهیلات را با سود شناسایی شده سپرده ها مقیاس کنیم، مشخص می شود که درآمد ارائه تسهیلات از سودهای شناسایی حدود 60 درصد بیشتر بوده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • ۱۵
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۳ ماه پیش
  آرشیو