عصر بازار

بیمه البرز به جمع دارندگان قبولی اتکایی پیوست

عصر اعتبار- بیمه مرکزی آخرین ظرفیت مجاز نگهداری ریسک و قبولی اتکایی شرکت‌های بیمه را منتشر کرده که براساس آن بیمه البرز به جمع دارندگان قبولی اتکایی اضافه شده است.

بیمه البرز به جمع دارندگان قبولی اتکایی پیوست
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایبنا، براساس آمار اعلام شده از سوی بیمه مرکزی که بر مبنای اطلاعات آخرین صورت‌های مالی مصوب تا روز بیست و یکم بهمن ماه منتشر شده، شرکت‌های بیمه ایران، البرز، پاسارگاد، ملت، پارسیان و ایران معین علاوه بر 2 شرکت بیمه اتکایی امین و ایرانیان، مجوز قبولی اتکایی دارند.

  بر اساس جدول منتشره از سوی بیمه مرکزی، بیمه ایران با 23 میلیون و 295 هزار و 230 میلیون ریال، بیمه آسیا با 4 میلیون و 564هزار و 694 میلیون ریال و بیمه البرز با 3 میلیون و 748هزار و 511 میلیون ریال بالاترین ظرفیت مجاز قبولی ریسک را در بین شرکت‌های بیمه دارا هستند.

  این ارقام با ارقام اعلام شده در آمار قبلی بیمه مرکزی که در روز بیست و هشتم آبان‌ماه اعلام شده بود، تغییری نکرده و ثابت بوده است.

  براساس این گزارش ظرفیت مجاز نگهداری ریسک بیمه دانا با 3 میلیون و 279 هزار و 738 میلیون ریال اعلام شده که نسبت به دوره قبلی تغییری نداشته است.

  بر این اساس، تنها 6 شرکت بیمه ایران، البرز، پارسیان، پاسارگاد، ملت و ایران معین از بین شرکت‌های عمومی بیمه و 2 شرکت اتکایی امین و ایرانیان ظرفیت مجاز قبولی اتکایی دارند و سایر شرکت‌ها مجوزی برای قبولی اتکایی ندارند.

  بیمه البرز بعد از شرکت‌های بیمه پاسارگاد و پارسیان، سومین شرکتی است که طی ماه‌های اخیر مجوز قبولی اتکایی دریافت کرده است.

  بر این اساس بیمه ایران 11 میلیون و 647 هزار و 615 میلیون ریال ظرفیت مجاز قبولی اتکایی دارد. بعد از این شرکت، بیمه البرز با یک میلیون و 874هزار و 256 میلیون ریال، بیمه پارسیان با یک میلیون و 328هزار و 692 میلیون ریال و بیمه پاسارگاد با یک میلیون و 138هزار و 181 میلیون ریال قرار دارند. ظرفیت مجاز قبولی اتکایی بیمه ملت 723هزار و 571 میلیون ریال و بیمه ایران معین نیز 478هزار و 585 میلیون ریال اعلام شده است.

  از سوی دیگر ظرفیت مجاز برای قبولی اتکایی بیمه اتکایی امین که پیشتر یک میلیون و 153هزار و 186 میلیون ریال اعلام شده بود، به یک میلیون و 237هزار و 772 میلیون ریال افزایش یافته است. همچنین این رقم برای بیمه اتکایی ایرانیان نیز مانند دوره گذشته 728هزار و 367 میلیون ریال بوده و تغییری نکرده است.

  بر اساس آمار منتشره در جدول بیمه مرکزی، ظرفیت مجاز قبولی اتکایی در قرارداد برای بیمه ایران 465 هزار و 905 میلیون ریال، برای بیمه البرز 74هزار و 970 میلیون ریال، برای بیمه پارسیان 53هزار و 148 میلیون ریال، بیمه پاسارگاد 45 هزار و 527 میلیون ریال، برای بیمه ملت 28 هزار و 943 میلیون ریال و برای بیمه ایران معین 19 هزار و 143 میلیون ریال است.

  از سوی دیگر، با توجه به مصوبه شورای عالی بیمه، پروانه فعالیت شرکت بیمه توسعه در رشته های بیمه خودرو و زندگی ابطال و در خصوص سایر رشته ها تعلیق شده است.

  بیمه مرکزی اعلام کرده که جدول بالا مطابق با آیین نامه نحوه نظارت بر امور بیمه های اتکایی موسسات بیمه مستقیم و مکمل آن (شماره 55 و 55.1) و ضوابط اجرایی ماده 20 آیین نامه شماره 40.5 مصوب شورای عالی بیمه تهیه و بروز رسانی شده است. بدین ترتیب تا زمان اعمال تغییرات آتی نصاب های فوق ملاک عمل هستند.

  نحوه محاسبه ظرفیت مجاز قبولی اتکایی و قبولی در قرارداد براساس مفاد مندرج در بند 4 ضوابط اجرایی ماده 20 آیین نامه شماره 40.5 به شرح ذیل است:

  قبولی اتکایی: 50 درصد ظرفیت مجاز نگهداری

  قبولی در قرارداد: 2 درصد ظرفیت مجاز نگهداری

  نهاد ناظر بیمه‌ای کشور از بیمه‌گذاران درخواست کرده علاوه بر مدنظر قراردادن ظرفیت مجاز نگهداری ریسک، به سطح توانگری مالی شرکت‌های بیمه که توسط بیمه مرکزی تایید و اطلاع‌رسانی شده نیز به عنوان یکی از معیارهای اصلی در قراردادهای خود توجه کنند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۳ سال پیش
    آرشیو