عصر بازار

کرونا باعث آب رفتن ذخایر طلا و ارز هند شد

عصر اعتبار- ذخایر طلا و ارز هند تحت تاثیر شیوع کرونا کاهش یافت.

کرونا باعث آب رفتن ذخایر طلا و ارز هند شد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، تا پایان هفته دوم ماه مارس، حجم ذخایر ارزی هند به 487.24 میلیارد دلار رسید که نخستین کاهش ذخایر ارزی این کشور پس از یک روند افزایشی 25 هفته ای بوده است.

  بانک مرکزی هند در گزارش خود اعلام کرده است که کاهش 5.25 میلیارد دلاری ذخایر ارزی هند در ماه مارس در مقایسه با ماه قبل بیش از همه تحت تاثیر پیامدهای ناشی از شیوع ویروس کرونا در سطح این کشور و جهان رقم خورده است .

  طبق اعلام بانک مرکزی هند، دلار کماکان بیشترین سهم را از سبد ذخایر ارزی این کشور دارد و پس از آن نیز یورو، پوند و ین ژاپن بیشترین سهم را از ترکیب ذخایر ارزی بانک مرکزی هند داشته‌اند. همچنین هند در هفته دوم مارس سال 2020حدود 29.47 میلیارد دلار ذخایر طلا داشته که این رقم در مقایسه با هفته قبل 530 میلیون دلار کاهش داشته است. هند همچنین 1.37 میلیارد دلار ذخیره ارزی به شکل حق برداشت مخصوص از صندوق بین المللی پول دارد.

  از سال 1998 تا 2019 هند به طور متوسط 229 میلیارد و 191 میلیون دلار ذخایر طلا و ارز در اختیار داشته است که بالاترین رقم ذخایر ثبت شده طلا و ارز هند مربوط به ژانویه 2020 با 461.21  میلیارد دلار و کمترین رقم ثبت شده نیز مربوط به سپتامبر 1998 با 290 میلیارد و 48 میلیون دلار بوده است.

  انتشار خبر کاهش ذخایر ارزی هند باعث ریزش ارزش پول ملی این کشور در معاملات ارزی شد تا جایی که هر دلار آمریکا به 75 روپیه، هر یورو به 80.78 روپیه، هر پوند انگلیس به 87.88 روپیه و هر فرانک سوئیس به 76.49 روپیه افزایش یافتند. همچنین ارزش روپیه به 1.47 ین ژاپن رسید. این نرخ برابری ثبت شده، کمترین نرخ برابری ثبت شده روپیه در برابر دلار طی تاریخ مدرن پولی این کشور محسوب می شود.

  بانک مرکزی هند این هفته نشستی اضطراری برای بررسی تحولات کرونا برگزار خواهد کر و انتظار می رود که در طول این اجلاس، نرخ بهره در این کشور نیز به مانند بسیاری از کشورهای دیگر با هدف تقویت رشد اقتصادی کاهش یابد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی