عصر بازار

آخرین تحولات کرونایی اقتصاد جهان

عصر اعتبار- کانادا از یک بسته محرک بزرگ برای مقابله با کرونا رونمایی کرد.

آخرین تحولات کرونایی اقتصاد جهان
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، کشورها در سراسر جهان به مقابله با ویروسی که تاکنون جان بیش از 30 هزار نفر را گرفته است ادامه می دهند.

  کانادا

  جاستین ترودو، تخست وزیر کانادا از یک بسته بزرگ محرک 200 میلیارد دلاری برای به حداقل رساندن پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع کرونا در این کشور رونمایی کرد. طبق این بسته، دولت تا 75 درصد دستمزد کارکنان کسب و کارهای کوچک و متوسط را که در نتیجه شیوع کرونا بیکار شده اند، پرداخت خواهد کرد و هم چنین اقداماتی دیگر نظیر تعلیق سررسید مالیاتی و خطوط اعتباری کم بهره برای این کسب و کارها در نظر گرفته شده است.

  پیش بینی می شود رشد اقتصادی کانادا در سه ماهه نخست امسال به منفی 5.1 درصد برسد که در صورت تحقق، بدترین رشد ثبت شده در این کشور از دهه 1960 بوده است. بانک مرکزی این کشور پیشتر با هدف کمک به رشد اقتصادی، نرخ بهره را به 0.25 درصد تقلیل داد.

  شیوع کرونا در زمانی که قیمت نفت به دنبل جدال نفتی روسیه و عربستان به سطح کم سابقه ای رسیده، فشارها بر اقتصاد کانادا را مضاعف کرده است.

  به گفته ترودو، حدود یک میلیون کانادایی در خطر از دست دادن موقت شغل های خود قرار دارند.

  قرقیزستان

  رییس جمهور قرقیزستان در اجلاسی اضطراری با مقامات کشوری و محلی، راهکارهای مقابله با ویروس کرونا و به حداقل رساندن آسیب های اقتصادی را بررسی کرد. وی هم چنین به نمایندگان این کشور در نهادهای بین المللی نظیر بانک جهانی و صندوق بین المللی پول دستور داده است تا راهکارهای دریافت کمک از این نهادها را بررسی کنند.

  پرتغال

  بانک مرکزی پرتغال در گزارشی با حتمی خواندن ورود اقتصاد این کشور به رکود پیش بینی کرده است اقتصاد این کشور در نتیجه شیوع کرونا 3.1 درصد کوچک شود و نرخ بیکاری نیز تا 10 درصد افزایش یابد. اقتصاد این کشور سال قبل 2.2 درصد رشد کرده بود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی