عصر بازار

چند واحد مسکونی در سال ۹۸ خرید و فروش شد؟

عصر اعتبار- در سال گذشته بازار مسکن وارد رکود تورمی شد و علی رغم افزایش ۶۱.۷ درصد متوسط قیمت مسکن، شاهد کاهش ۳۴.۹ درصدی تعداد معاملات نسبت به سال ۹۷ بودیم.

چند واحد مسکونی در سال ۹۸ خرید و فروش شد؟
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از مهر، در سال 98 بازار مسکن با رکود تورمی بیشتری نسبت به سال‌های قبل از آن روبه رو بود؛ به این معنا که علی رغم آنکه شاخص‌های تولید و خرید و فروش مسکن نزولی بود، اما شاخص قیمت مرتباً سیر صعودی را طی کرد.

  در سال گذشته، 84 هزار و 901 فقره مبایعه مسکن به ثبت رسید در حالی که در سال قبل از آن (97) تعداد مبایعات مسکن 130 هزار و 396 فقره بود که کاهش 34.9 درصدی را نشان می‌دهد.

  متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی نیز در تهران 13 میلیون و 330 هزار تومان بود؛ حال آنکه این شاخص در سال 97، متری 8 میلیون و 241 هزار و 900 تومان بود که به معنای رشد 61.7 درصدی متوسط قیمت مسکن ظرف یک سال بوده است.

  با وجود آنکه متوسط قیمت مسکن رشد قابل ملاحظه‌ای داشته، اما به دلیل کاهش تعداد معاملات، ارزش ریالی کل معاملات مسکن در سال 98 رشد چندانی نسبت به 97 نداشته است؛ در سال گذشته (98) ارزش ریالی معاملات 96 هزار میلیارد تومان برآورد شده اما در سال قبل از آن (97) ارزش کل معاملات مسکن 88 هزار و 850 میلیارد تومان تخمین زده می‌شود که رشد 8.1 درصدی داشته است.

  در سال 98 تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده نیز با روند کاهشی مواجه بود و 54 هزار و 910 پروانه صادر شد در حالی که در سال 97 این شاخص 63 هزار و 507 پروانه بوده که کاهشی 13.5 درصدی داشته است.

  در ماه‌های فروردین تا تیر ماه امسال روند قیمت مسکن در تهران صعودی بود اما از مرداد ماه تا آبان ماه این روند نزولی بوده است اما بار دیگر در آذر ماه 98 قیمت مسکن سیر افزایشی به خود دید و این روند ادامه یافت تا اینکه در اسفند سال گذشته قیمت مسکن ناگهان رکورد زد به متری 15.6 میلیون تومان رسید؛ این در حالی است که تا آبان ماه قیمت هر متر مربع واحد مسکونی، زیر 13 میلیون تومان بود.

  تعداد معاملات نیز از خرداد تا آبان زیر 5 هزار فقره بود که نشان می‌دهد این بازار به دلیل سودده نبودن آن، در اختیار مصرف کنندگان و خریداران واقعی بوده است؛ اما ناگهان از آذر ماه و در پی افزایش قیمت بنزین، بازار مسکن نیز با استقبال مواجه شده و به نظر می‌رسد سفته بازان برای حفظ قدرت نقدینگی خود در برابر سایر بازارها، مسکن را به عنوان کالایی برای افزایش سرمایه برگزیده اند. در فاصله آذر 98 که نسبت به آبان ماه، تعداد معاملات رشد 137 درصدی داشت تا بهمن ماه که تعداد معاملات به 13 هزار و 550 فقره رسید، این روند مثبت بود اما در اسفند ماه نیز که پیش بینی می‌شد این روند ادامه یابد، به دلیل شیوع کرونا، تعداد معاملات مسکن به 10 هزار و 242 فقره رسید.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۶ ماه پیش
    آرشیو