عصر بازار

پرداخت ۱۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی از صندوق توسعه ملی

عصر اعتبار- مدیر کل توسعه کسب و کار و تامین مالی معاونت توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: تا کنون ۱۱ هزار و ۴۹۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال از صندوق توسعه ملی پرداخت شده و این میزان زمینه اشتغال ۲۵۰ هزار نفر را ایجاد می‌کند.

پرداخت ۱۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی از صندوق توسعه ملی
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایرنا، در سال 96 با همکاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تایید رهبر معظم انقلاب، مقرر شد یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی در عرصه سرمایه‌گذاری اشتغال روستایی با هدف رونق تولید، رفع معضل بیکاری، پیشگیری از مهاجرت‌ها و افزایش بهره‌وری و تحقق سیاست‌های اقتصادی مقاومتی اختصاص یابد.

  مدیر کل توسعه کسب و کار و تامین مالی معاونت توسعه اشتغال وزارت کار روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا درباره پرداخت تسهیلات از این محل به ایرنا، گفت: تقریبا سه سال از زمان تصویب این قانون می‌گذرد و تا کنون در چهار مرحله به بانک‌های عامل واریز شده است.

  «رامین اسدی» افزود: صندوق توسعه ملی در نخستین مرحله (26 دی ماه 1396) 375 میلیون دلار، دور بعد (12 اردیبهشت ماه 1397) 375 میلیون دلار، مرحله سوم 175.5 میلیون دلار و مرحله چهارم (یکم اسفند ماه 1397) 375 میلیون دلار به بانک‌های عامل واریز کرد.

  وی اظهارداشت: در مجموع 13 هزار و 380 میلیارد تومان توسط صندوق توسعه ملی واریز شده است و سهم بانک‌ها نیز معادل مبلغ واریزی این صندوق است.

  مدیرکل توسعه کسب و کار وزارت کار گفت: مرحله پنجم واریز صندوق توسعه ملی پس از ارزیابی عملکرد بانک‌ها انجام می‌شود.

  وی درباره روند پرداخت تسهیلات به متقاضیان گفت: پس از اطلاع رسانی به متقاضیان، افراد در سامانه کارا طرح‌های خود را بارگذاری می‌کنند. طرح‌ها در دستگاه‌های اجرایی و در کارگروه‌های اشتغال بررسی و پس از تایید و به بانک‌ها معرفی می‌شود.

  اسدی افزود: بانک‌ها موظفند مدارک، مستندات و مجوزهایی از جمله محل اجرای طرح، وثایق مورد نیاز و آورده متقاضی را بررسی کند و تمام این مراحل در بهترین حالت سه تا چهار ماه و در بدترین شرایط تا دو سال زمان نیاز دارد و نباید انتظار داشته باشیم به محض اختصاص تسهیلات متقاضی وام دریافت و کار خود را شروع کند.

  وی اظهارداشت: متقاضیان در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت، معدن و خدمات می‌توانند تسهیلات دریافت کنند و استان‌ها نیز باید زیرساخت‌های لازم برای این امر آماده می‌کردند تا تسهیلات به صورت هدفمند پرداخت شود.

  مدیرکل توسعه کسب و کار وزارت کار گفت: تا کنون نزدیک به 11 هزار و 490 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است و این میزان زمینه اشتغال 250 هزار نفر را ایجاد می‌کند که عمده آن 150 هزار تحقق شغل انجام شده است.

  وی افزود: بسیاری از طرح‌هایی که بازدید شده قرار بوده 10 نفر شغل ایجاد کنند هنوز به بهره‌برداری نرسیده‌اند و در مرحله تکمیل ماشین آلات و تجهیزات به صورت کامل نصب نشده است و در مرحله ساخت و فراهم کردن زیرساخت‌ها 10 تا 20 نفر مشغول به کار هستند.

  اسدی تاکید کرد: تحقق اهداف این طرح وابسته به متقاضیان است و اگر افراد، طرح، وثایق و تضامین را سر موعد تهیه کنند به موقع می‌توانند تسهیلات را دریافت کنند و در بازه تعیین شده طرح را به بهره‌برداری برسانند و شغل مورد نظر را ایجاد کنند.

  وی افزود: متاسفانه از ابتدای سال 97 با تغییر نرخ ارز قیمت ماشین آلات سه تا چهار برابر رشد یافت و برای بسیاری از طرح‌های بزرگ سرمایه‌گذاری، طرح متمم تسهیلات در نظرگرفته شد و برای این منظور باید پرونده مجددا بررسی می‌شد.

  این مقام مسوول اضافه کرد: در اوایل اسفندماه بود که با ابلاغیه رئیس جمهوری، متمم از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به بانک‌ها ابلاغ شد و طرح‌هایی که مجوز دریافت 100 تا 200 میلیون تومان تسهیلات را داشتند می‌توانند متمم دریافت کنند و طرح را به اتمام برسانند.

  وی توضیح داد: پرداخت تسهیلات صندوق توسعه مالی با مشارکت بانک‌ها در بازه زمانی 9 ساله است و 2 سال می‌تواند ساخت و ساز باشد و یک سال تنفس و 6 سال بازپرداخت باشد و بنابراین بسیاری از طرح‌ها در حال سازندگی و تنفس هستند و بعد از آن بهره‌بردای انجام می‌شود.

  اسدی گفت: برنامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه و در نظر دارد بتواند از محل بازپرداخت این تسهیلات، به متقاضیان دیگر تسهیلات بپردازد تا افراد بتوانند تا پایان فرصت 9 ساله بهره‌مند شوند و امیدواریم در آینده نزدیک قوانین مرتبط را اجرایی کنیم.

  وی تصریح کرد: در نهایت فرهنگ‌سازی و اقدامات انجام شده مردم متوجه شدند که اجرای طرح‌های تولیدی در روستاها مناسب است و در سالی که رهبر معظم انقلاب جهش تولید نامگذاری کرده‌اند استفاده از این تسهیلات و سرمایه در گردش و موارد دیگر می‌تواند کمک شایانی در امر افزایش تولید خواهد داشت.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۶ ماه پیش
    آرشیو