عصر بازاربرنج

پیش‌بینی اقتصاد کشور در سال ۹۹

عصر اعتبار- بررسی اظهارات سه کارشناس اقتصادی در خصوص فاکتورهای کلان اقتصادی و در مجموع اقتصاد کشور در سال ۹۹ آینده نشان می‌دهد روند تورم و بیکاری امیدوار کننده نیست.

پیش‌بینی اقتصاد کشور در سال ۹۹
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از تجارت‌نیوز، ارزیابی چند فاکتور اقتصادی در سال پیش‌رو احتمالا بتواند تصویر روشن‌تری از آینده اقتصاد کشور و وضعیت رفاه دهد.

  مرتضی عزتی، اقتصاددان در خصوص وضعیت فاکتورهای کلان اقتصاد مثل تورم معتقد است: رشد اقتصادی سال 99 احتمالا مشابه سال 98 باشد، تورم کمی کاهش پیدا می‌کند اما بعید می‌دانم از نظر اشتغال تغییر خیلی مشخصی داشته باشیم.

  میثم رادپور، کارشناس اقتصادی در گفتگو با تجارت‌نیوز، پیش‌بینی کرد: به خاطر تورمی که در سال 98 تجربه کردیم و قیمت‌ها افزایش یافت، انتظار این است که در سال 99 تکرار نشود و دیگر این جنس از تورم را در سال 99 نداشته باشیم و اقتصاد در رکود باشد.

  وی افزود: شوک ناشی از افزایش نرخ ارز آثار تورمی خود را تقریبا محقق کرده و حتی باعث شده بازار سرمایه بیشتر از ارزش واقعی خود رشد کرده است. تصور نمی‌کنم روند افزایش قیمت‌ها در سال آینده ادامه پیدا کند و آثار رکودی خودش را نمایان می‌کند.

  رادپور در خصوص وضعیت شاخص‌های کلان اقتصادی در سال 99 معتقد است: روند تورم کاهشی خواهد بود، درباره نرخ رشد اقتصادی نیز توقع نداریم در دوره رکودی این شاخص وضعیت خیلی خوبی داشته باشد؛ رقم این شاخص در سال پیش‌رو کمتر از یک است و حتی این احتمال وجود دارد صفر نیز کمتر خواهد بود.

  همچنین کامران ندری، اقتصاددان در گفتگو با تجارت‌نیوز درباره وضعیت اقتصاد کشور گفت: در سال 98 روند رشد سرمایه‌گذاری در اقتصاد منفی بوده که نشانه خوبی نیست و روند سرمایه‌گذاری منفی خواهد بود.

  از سوی دیگر نیز رشد نقدینگی در یک دهه گذشته به نسبت بالا بوده و پیش‌بینی می‌شود این رشد در سال 99 نیز ادامه داشته باشد که نشان می‌دهد تورم نیز در سال آینده خواهیم داشت و این شریط نرخ بیکاری را بیشتر می‌کند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی