عصر بازار

زمان اثبات حسن نیت‌ها فرارسیده است

اینستکس باید ضرب آهنگ منظمی داشته باشد

عصر اعتبار- عضو اتاق بازرگانی اظهار داشت: در شرایطی که ایران از یکسو درگیر کرونا و از سوی دیگر دچار مشکلات دارو و غذا ناشی از تحریم‌ها است، اگر اینستکس عملیاتی نشود و به چرخه نیافتد بعدا دیگر سودی نخواهد داشت.

اینستکس باید ضرب آهنگ منظمی داشته باشد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایلنا، علی شریعتی در مورد انجام اولین معامله در چارچوب سازوکار اینستکس گفت: اگر به تاریخچه این کانال مالی نگاه کنیم، همانند ارتشی است که برای روزهای سختی و نیاز سازماندهی شده است. بنابراین در شرایطی که ایران از یکسو درگیر کرونا و از سوی دیگر دچار مشکلات دارو و غذا ناشی از تحریم‌ها است، اگر این سازوکار عملیاتی نشود و به چرخه نیافتد بعدا دیگر سودی نخواهد داشت.

  وی ادامه داد: اینستکس با شعار پوشش فرآیندهای صلح آمیز مانند تامین غذا و دارو ایجاد شده است اما با توجه به نیازهای کشورمان هنوز زیر بار عملیاتی نرفته است، هرچند نشانه‌هایی از حیات آن وجود دارد اما کافی نیست.

  این عضو اتاق بازرگانی متذکر شد: برای اینکه معاملات اینستکس ادامه‌دار باشد و به چرخه تجارت کشور بویژه در زمینه دارو و غذا کمک کند، بحث مهم منابع مالی ایران در اینستکس است که یا از محل پول‌های ورودی ما و یا از طریق خط اعتباری اروپا خریدها صورت می‌گیرد.

  شریعتی با بیان اینکه این سازوکار با دو تهدید روبه‌رو است، افزود: نخست آنکه هنوز اینستکس عملیاتی نشده و معاملات پرگردشی در چارچوب آن صورت نگرفته و ضرب آهنگ منظمی ندارد،اینستکس شاید برای دوره طولانی نشانه‌های زنده ماندن را داشته باشد. تهدید دوم نیز مربوط به تشکیک در منابع ورودی است.

  شریعتی افزود: کسانی که به دنبال کمک به ایران هستند و حسن نیت در این موضوع دارند، امروز بهترین زمان برای اثبات آن است چون همه می‌دانند که جنس نیازهای ایران در حال حاضر از نوع بشردوستانه است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی