عصر بازار

۵۳ درصد متقاضیان، مستحق دریافت بیمه رایگان

۲میلیون تن متقاضی ارزیابی وسع بیمه سلامت

عصر اعتبار- مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: خروج از مساله حمایتی بودن و حرکت به سمت نظام بیمه‌ای کارآمد مبتنی بر دانش روز و سازمان الکترونیک مهم‌ترین بخش اصلاحی سازمان است.

۲میلیون تن متقاضی ارزیابی وسع بیمه سلامت
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، طاهر موهبتی در سراسر کشور، افزود: در یک مقطع زمانی که به لحاظ اقتصادی شرایط بهتری بر جامعه حاکم بود، نزدیک به 11 میلیون نفر بیمه رایگان شدند؛ ضمن اینکه در صندوق بیمه ایرانیان چهار میلیون نفر عضو بودند که در زمان آغاز به کار بیمه رایگان بخش عمده‌ای از اعضای این صندوق به بیمه رایگان مهاجرت کردند؛ اما در زمان انتقال سازمان بیمه سلامت به وزارت بهداشت این میزان به 4 هزارنفر کاهش پیدا کرد.

  وی با اشاره به ضرورت توجه به نظام ارزیابی وسع درسازمان بیمه سلامت افزود: یارانه متقاطع یکی ازاصول بنیادی بیمه ها است؛ یعنی افراد در دوران دارایی برای دوران فقر خود و یا دیگران در دوران سلامت برای زمان بیماری خود و در دوران جوانی برای دوران پیری و سالمندی خود و دیگران پرداخت کنند.

  موهبتی تاکید کرد: پیشتر 85 درصد بیمه شدگان از خدمات رایگان استفاده می کردند که بنیادی‌ترین اصل بیمه یعنی یارانه متقاطع در این شرایط عملیاتی نمی‌شد، البته تمام اقدامات انجام شده در گذشته با توجه به اقتضاعات آن زمان موجه است.

  مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با تاکید بر اینکه تمامی تصمیمات بیمه ای در زمان خود موجه است، اظهار داشت: تغییر رویکرد و حرکت به سمت نظام بیمه‌ای مبتنی بر دانش روز و سازمان الکترونیک یکی از ضروریات امروز نظام است، شاید در زمان‌هایی موانعی وجود داشت، اما امروز باید اصلاحات را انجام داد و نیازمند جراحی جدی هستیم.

  وی با اشاره به اینکه در سال 95 علی رغم چاپ 8 هزار میلیارد تومان اوراق، بیش از 5 هزار میلیارد تومان زیان انباشته وجود داشت، گفت: بدون تردید این مشکل در آن شرایط دارای دلایلی است که می‌توان به عدم تخصیص منابع کافی، بی‌توجهی به اختصاص اعتبار برای بیمه رایگان، عدم در نظر گرفتن بار مالی برای وظایف محوله و هزینه کرد بیش از اعتبارات و منابع سازمان اشاره کرد.

  موهبتی با بیان اینکه مطالعات اقتصادی بسیاری در جهت تغییر رویکردها و اصلاح مشکلات با کمک از خرد جمعی صورت گرفت، ادامه داد: خوشبختانه اقدامات قابل قبولی انجام شد که تمامی آنها حاصل تلاش‌ها و زحمات کارکنان سازمان بیمه سلامت در سراسر کشور است، امروز باید احساس غرور و افتخار کنیم که سازمان بیمه سلامت توانسته است در حوزه‌های مختلف اقدامات ارزشمندی را به نتیجه برساند.

  مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: مهم‌ترین اصلاح آن بود که از مساله حمایتی بودن خارج شده و امروز به سمت نظام بیمه‌ای کارآمد مبتنی بر دانش روز و سازمان الکترونیک حرکت کنیم؛ یعنی پوشش اجباری بیمه برای همگان مهیا شد و دوره انتظار موجب شد افراد در روی تخت بیمارستان بیمه نشوند؛ مفهوم دیگرش این است که بیمار برای بیمه شدن در انتظار بیماری نمی‌نشیند و باید خود را بیمه کند، ضمن اینکه بحث ارزیابی وسع نیز مد نظر قرار گرفت؛ به آن معنا که فرد دارای توانایی مالی خود حق بیمه را باید پرداخت کند.

  بنابر اعلام روابط عمومی سازمان بیمه سلامت، وی افزود: تاکنون 2 میلیون نفر درخواست ارزیابی وسع داشتند که حدود 53 درصد جز دهک‌هایی بودند که باید به آنها بیمه رایگان تعلق گیرد که برای تمامی این افراد پیامک ارسال شده است. همچنین برای 65 تا  70 درصد افرادی که پیامک رایگان دریافت کردند دفترچه بیمه صادر شده است؛ از سوی دیگر تعداد قابل توجهی نیز حق بیمه 50 درصد و 100 درصد پرداخت می کنند که نشان از شکل گیری یارانه متقاطع دارد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
    آرشیو