عصر بازار

معاون سازمان بیمه سلامت؛

نسخه نویسی الکترونیک در ایام شیوع کرونا عملیاتی شد

عصر اعتبار- معاون فنی سازمان بیمه سلامت گفت: بیماری کرونا با تمام مشقتهایی که برای همه ایجاد کرد فرصتی برای نسخه نویسی الکترونیک فراهم کرد تا به حذف چرخه انتقال بیماری کمک کنیم.

نسخه نویسی الکترونیک در ایام شیوع کرونا عملیاتی شد
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایلنا، "کوروش فرزین" معاون فنی سازمان بیمه سلامت در تشریح وضعیت نسخه نویسی الکترونیکی در ایام  شیوع کرونا گفت: بنا بود تا پایان سال بیش از 30 درصد شهرستان های هر استان و 50 مراکز  طرف قرارداد مستقر در آن شهرستان ها به سامانه نسخه نویسی و نسخه پیچی مجهز شوند که در سال 98 این امر تحقق یافت. ما پنلی آماده کردیم تا داروخانه ها بتوانند نسخ را از طریق آن دریافت و ارائه کنند. منتهی داروخانه های شهرستان های بزرگ که سامانه ثبت الکترونیکی داروئی قبلی خود را داشتند، تقاضا کردند سرویس های سازمان به سامانه های آن ها متصل شود تا لازم نباشد برای اجرای عملیات واکشی نسخه، از سامانه خود خارج شوند.

  فرزین بیان کرد: برای حصول به این امکان، ما سرویس های خود را در اختیار وزارت بهداشت قرار دادیم تا ضمن هماهنگی با سامانه های مستقر در داروخانه ها سرویس های سازمان از طریق وزارت بهداشت در اختیار آن ها قرار گیرد که این امر علاوه بر کمک به شکل گیری پرونده الکترونیک سلامت مشکل داروخانه ها را نیز مرتفع می کرد.

  معاون فنی سازمان بیمه سلامت بیان کرد: لازم به ذکر است که زیر ساختهای سامانه نسخه نویسی و نسخه پیچی، در بحث کرونا کمک چشمگیری به ما کرد که بتوانیم از ابتدای سال 99 با استراتژی عملیاتی کردن استحقاق سنجی و حذف تاریخ اعتبار دفترچه ها به کمک این امکانات از مراجعات بیمه شدگان جهت تعویض دفاتر درمانی ممانعت به عمل آوریم.

  فرزین در ادامه گفت: در فاز اول نسخه نویسی در دفترچه ها همچنان انجام می گیرد، اما اگر این سامانه در تمام مطب ها اجرائی شود می توانیم کاربرد دفترچه را رفته رفته کمتر کنیم. همچنین، پزشکان می توانند با اتکا به داده های سامانه، تجویز بیمه ای را در سربرگ مطب خود انجام دهند. این سربرگ برای بیمار در سامانه داروخانه بررسی می شود و خدمات بیمه ای به بیمار تعلق خواهد گرفت.

  معاون فنی بیمه سلامت اشاره کرد: این زیرساخت هم اکنون فراهم است و می تواند در این فضا کمک شایانی به ما کند. ما اهمیت نسخه نویسی الکترونیک را در شیوع کرونا تجربه کردیم. باید از این زیرساخت برای حذف تدریجی کابرد دفترچه استفاده کنیم.

  فرزین اشاره کرد: بیماری کرونا با تمام مشقتهایی که برای همه ایجاد کرد فرصتی برای نسخه نویسی الکترونیک ایجاد کرد تا با هرچه عملیاتی تر شدن سامانه های مذکور در این شرایط به  حذف چرخه انتقال بیماری کمک کنیم. واقعیت امر این است که امروز مسئولان کشور نیاز به این سامانه را حس می کنند و این نیاز می توانند حصول ما به هدف را تسهیل کند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
    آرشیو