عصر بازار

لیر ترکیه در یک قدمی کم ارزش ترین سطح تاریخی خود

عصر اعتبار- هر چند روند بازگشایی اقتصاد ترکیه به تدریج آغاز شده است اما ریزش لیر برای چهارمین روز متوالی باعث شد تا دلار در یک قدمی شکستن سطح روانی مهم ۷.۱ لیر قرار گیرد.

لیر ترکیه در یک قدمی کم ارزش ترین سطح تاریخی خود
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، در صورت چنین اتفاقی، فعالان بازار ارز معتقدند لیر ترکیه به پایین ترین سطح تاریخ معاصر خود در برابر دلار خواهد رسید. تصمیم وزارت خزانه داری برای فروش شش میلیارد دلار اوراق قرضه ارزی و بانک مرکزی برای محدودیت بیشتر روی معاملات سواپ ارزی نتوانست ورق را برگرداند. کمترین نرخ ثبت شده لیر برابر دلار معادل 7.24 بوده است که اوت سال قبل به ثبت رسید. 

  تنها امسال، لیر 16 درصد ارزش خود را در برابر لیر از دست داده است. 

  به دنبال برکناری رئیس قبلی بانک مرکزی ترکیه و روی کارآمدن تیم جدید، چرخه کاهش نرخ بهره در ترکیه آغاز شده است. اظهارات مقام ترک در خصوص ضرورت کاهش نرخ بهره و تورم در شرایطی بیان می شود که صندوق بین المللی پول به ترکیه در خصوص مخاطرات کاهش بیش از حد سریع نرخ بهره هشدار داده بود. این نهاد به مقامات ترک توصیه کرده است به جای تاکید بر کاهش سریع نرخ بهره، بر روی کاهش تدریجی و با دوام نرخ بهره و تورم تمرکز کنند؛ چرا که کاهش سریع نرخ ها می‌تواند باعث افزایش آسیب پذیری اقتصاد در برابر بحران های پیش رو باشد.

   بانک مرکزی ترکیه در اکنون نرخ بهره را با یک درصد کاهش به 8.75 درصد رسانده است.  در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با 0.55 درصد صعود به 7.086 لیر رسید.

  ترکیه اکنون بیشترین شمار مبتلایان به کرونا در خاورمیانه را دارد و 3465 نفر نیز جان خود را بر اثر ابتلا به کووید-19 از دست داده‌اند.  

  ارزش پول ملی ترکیه از سال 2018 تاکنون 45 درصد در برابر اسکناس آمریکایی تضعیف شده است. در برابر دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل 7.681 لیر و هر پوند معادل 8.809 لیر اعلام شد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی