عصر بازار

توسط بانک مسکن در سال ۹۸ انجام شد؛

رشد ۶۵.۶ درصدی تسهیلات ساخت مسکن

عصر اعتبار- تسهیلات دهی به بخش ساخت و ساز کشور از سوی بانک مسکن طی یکسال ۹۸ به لحاظ ارزش ریالی با ۶۵.۶ درصد رشد نسبت به یکسال ۹۷ مواجه شد.

رشد ۶۵.۶ درصدی تسهیلات ساخت مسکن
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار»به نقل از هیبنا، بانک مسکن با هدف حمایت از افزایش عرضه و ساخت مسکن که بنا به گفته بسیاری از کارشناسان اقتصادی نقش مهمی در راه اندازی موتور رشد اقتصادی کشور دارد، طی سال های اخیر بخش قابل توجهی از سبد تسهیلاتی تدارک دیده برای بخش مسکن را به ساخت و بازسازی املاک در مناطق مختلف کشور اختصاص داده است.

  بررسی جزییات کارنامه تسهیلات دهی این بانک طی یکسال 98 و مقایسه آن با دوره های مشابه گذشته نشان می دهد: این هدف طی سال های اخیر با یک روند صعودی به خوبی دنبال شده و همچنان در حال پیگیری از سوی بانک مسکن است. به طوریکه مطابق با آمار ارائه شده، طی 12 ماه سال 98، مدیریت شعب بانک در سراسر کشور 40 هزار و 801 فقره تسهیلات مشارکت مدنی(ساخت) به ارزش 4 هزار و 907 میلیارد و 861 میلیون تومان به مرحله انعقاد قرارداد رسیده اند.

  بررسی ارزش ریالی تسهیلات مشارکت مدنی پرداختی در سال گذشته حاکی از آن است که مجموعا ارزش تسهیلات منعقد شده نسبت به یکسال 97 معادل 65.6 درصد افزایش داشته است. طی یکسال 97، تسهیلات منعقد شده در بخش مشارکت مدنی معادل دو هزار و 962 میلیارد و 971 میلیون و 200 هزار تومان ارزش ریالی داشته است.

  از مجموع تسهیلات مشارکت مدنی منعقد شده طی سال گذشته، بیشترین رقم تسهیلات پرداختی به متقاضیان‌ ساخت مسکن انفرادی بدون سپرده و با سپرده بوده است. آنطور که جزییات کارنامه عملکرد بانک مسکن نشان می دهد طی یکسال 98، مجموعا دو هزار و 77 میلیارد و 420 میلیون و 500 هزار تسهیلات در این بخش به مرحله انعقاد قرارداد رسیده اند.

  پس از این بخش بالاترین رقم تسهیلات پرداختی به متقاضیان ساخت مجتمع های مسکونی اختصاص پیدا کرده است. در 12 ماه سال گذشته، رقمی بالغ بر یک هزار و 805 میلیارد و 985 میلیون و 700 هزار تومان تسهیلات مشارکت مدنی برای ساخت مجتمع های مسکونی منعقد شده است.

  در عین حال بانک مسکن همچون سال های گذشته به تعهدات خود برای تکمیل و اتمام پروژه های طرح مسکن مهر وفادار مانده به طوری که طی یکسال گذشته، 876 میلیارد و 130 میلیون و 600 هزار تومان برای پرداخت تسهیلات متمم مسکن مهر تخصیص داده است. تعاونی های مسکن نیز چهارمین بخش بوده اند که در سال گذشته تسهیلات از مشارکت مدنی بانک مسکن استفاده کرده اند. به این بخش 102 میلیارد و 156 میلیون و 400 هزار تومان تسهیلات اعطا شده است.

  بر اساس این گزارش، بررسی از جزییات کارنامه تسهیلات دهی در سال گذشته حاکی است با توجه به ارزش و تعداد تسهیلات منعقد شده، ارزش هر فقره تسهیلات ساخت مسکن به طور میانگین حدودا 120 میلیون تومان بوده است.

  نکته قابل توجه در کارنامه عملکرد بانک مسکن طی سال گذشته در خصوص حجم تسهیلات پرداختی آن است که این حجم از تسهیلات و حمایت از تولید و عرضه مسکن در سالی رخ داده که حجم صدور مجوز و ساخت و ساز با افت قابل توجه روبه رو بوده و بانک مسکن همچنان حمایت خود را از این بخش برای روشن نگه داشتن موتور تولید باقی گذاشته است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
    آرشیو