عصر بازاربرنج

اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد:

کاهش ۶۲ درصدی خرید ارز برای واردات در نیما

عصر اعتبار- اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود اعلام کرده که خرید ارز برای واردات در دو ماهه ابتدایی امسال در قیاس با مدت مشابه سال قبل ۶۲ درصد کاهش یافته است.

کاهش ۶۲ درصدی خرید ارز برای واردات در نیما
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، براساس آمار و اطلاعات ارائه شده از اول فروردین‌ماه تا 28 اردیبهشت‌ماه سال 1398، دو میلیارد و 750 میلیون دلار یورو در سامانه نیما از صادرکنندگان خریداری شده که این عدد در مدت مشابه سال جاری به حدود یک میلیارد یورو کاهش یافته و به این ترتیب افتی 62 درصدی را نشان می‌دهد.

  همچنین از اول فروردین‌ماه تا 28 اردیبهشت‌ماه سال 1398 صادرکنندگان بیش از سه میلیارد و 100 میلیون یورو ارز در سامانه نیما برای فروش ارائه کردند که این عدد در مدت مشابه سال جاری به حدود 1.5 میلیارد یورو کاهش یافته که افتی 50 درصدی را نشان می‌دهد.

  در دو ماهه ابتدایی سال 1398 میانگین نرخ خرید یورو در بازار ثانویه حدودا 10 هزار و 600 تومان بوده که این عدد در دو ماهه ابتدایی سال 1399 به حدود 15 هزار و 700 تومان رسیده و افزایشی 47 درصدی را نشان می‌دهد.

  براساس نمودار ارائه شده از سوی اتاق بازرگانی تهران میانگین معاملات در هفته پایانی اردیبهشت‌ماه افزایشی شده اما در هفته‌های قبل روندی سینوسی داشته است.

  اتاق بازرگانی تهران همچنین برآورد خود از تحولات اقتصادی در شاخص‌های کلان را ارائه کرده که براین اساس رشد واقعی اقتصاد ایران طبق ارزیابی‌ها در دو ماهه ابتدایی سال 1399 منفی شش درصد بوده است. این در حالی است که در همین مدت در سال 1398 رشد اقتصادی منفی 7.6 و در سال 1397 منفی 5.4 درصد برآورد شده است.

  رشد واقعی بخش نفتی اقتصاد ایران منفی 5.9 و رشد واقعی بخش غیرنفتی منفی شش درصد اعلام شده است.

  طبق برآورد صورت گرفته از سوی اتاق بازرگانی تهران در دو ماهه ابتدایی سال 1399 نرخ تورم 34 درصد، نرخ رشد نقدینگی 19.5 درصد و تراز حساب جاری منفی بوده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو