عصر بازاربرنج

ریزش مجدد لیر با تصمیم عجیب بانک مرکزی ترکیه

عصر اعتبار- به دنبال نهمین دور کاهش متوالی نرخ بهره در ترکیه، ارزش لیر بار دیگر کاهش یافت.

ریزش مجدد لیر با تصمیم عجیب بانک مرکزی ترکیه
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، بانک مرکزی ترکیه در نشست اخیر خود تصمیم گفت تا نرخ بهره را با 0.5 درصد کاهش به 8.25 درصد برساند. این کاهش که نهمین کاهش متوالی نرخ بهره در ترکیه محسوب می شود در شرایطی اتفاق می‌افتد که برخی نهادهای مهم نظیر صندوق بین المللی پول به این کشور نسبت به عواقب کاهش بیش از حد سریع نرخ بهره هشدار داده اند.

  کمیته پولی بانک مرکزی ترکیه این تصمیم را حساب شده خوانده و تاکید کرده است که اقدامات لازم را برای ثبات بخشی بیشتر به بازار پول اتخاذ خواهد کرد.

  پیش از این، بانک مرکزی ترکیه برای حصول اطمینان از جلوگیری بیشتر ارزش لیر، اقداماتی نظیر افزایش سقف سواپ ارزی با بانک های مرکزی مختلف و محدود کردن میزان مجاز خروج ارز از کشور را اجرایی کرده بود.

  در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با 0.2 درصد افزایش به 6.814 لیر رسید. لیر ترکیه کماکان نسبت به ابتدای سال در موقعیتی ضعیف قرار دارد و تنها طی چهار ماه، 13 درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داده است.

  در حال حاضر بانک مرکزی ترکیه تنها 26 میلیارد دلار ذخیره ارزی در اختیار دارد که این رقم 14 میلیارد دلار کمتر از رقم ثبت شده در ابتدای سال است. طبق گفته فعالان ارزی، بانک مرکزی از ابتدای سال تاکنون حدود 30 میلیارد دلار ارز برای حفظ ثبات نسبی لیر به بازار تزریق کرده است. 

  به گفته کارشناسان، اگر ترکیه نتواند به منابع ارزی جدیدی دست پیدا کند باید منتظر  عواقب شدیدی در بازار ارز باشد به ویژه حالا که کاهش های متوالی نرخ بهره در این کشور بر توانایی بانک مرکزی برای اجرای سیاست های حمایتی تاثیر زیادی گذاشته است. 

  ارزش پول ملی ترکیه از سال 2018 تاکنون 45 درصد در برابر اسکناس آمریکایی تضعیف شده است. در برابر دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل 7.426 لیر و هر پوند معادل 8.295 لیر اعلام شد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو