عصر بازار

رشد اقتصادی هند به کمترین سطح ۱۶ سال اخیر رسید

عصر اعتبار- در سه ماهه نخست امسال رشد ششمین اقتصاد بزرگ جهان به ۳.۱ درصد رسید.

رشد اقتصادی هند به کمترین سطح ۱۶ سال اخیر رسید
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، تداوم محدودیت های رفت و آمدی و ممنوعیت فعالیت کسب و کارها باعث شد تا رشد اقتصادی ششمین اقتصاد بزرگ جهان در سه ماهه منتهی به مارس به تنها 3.1 درصد برسد که در طول 16 سال اخیر بی سابقه بوده است.

  آنطور که وزارت آمار هند اعلام کرده است بخش بزرگی از این کاهش رشد مربوط به منفی شدن رشد بخش و ساز بوده است که در سه ماهه نخست سال رشد آن منفی 2.2 درصد بوده است.

  طی این مدت میزان صادرات هند 8.5 درصد و میزان واردات این کشور نیز 7.1 درصد کاهش پیدا کرده است. از سوی دیگر اما بالاترین رشد مربوط به بخش حمل و نقل با 2.6 درصد و املاک با 2.4 درصد بوده است.

  متوسط رشد اقتصادی هند در سال‌های 2014 تا 2018 معادل 7.7 درصد بوده است که سریع‌ترین نرخ رشد اقتصادی در بین اقتصادهای بزرگ جهان محسوب می شود. رشد اقتصادی هند در سه ماهه دوم سال گذشته 8 درصد بود. آخرین بار در سه ماهه نخست سال 2013 رشد 4.3 درصدی به ثبت رسیده بود.

  هم چنین رشد اقتصادی دومین اقتصاد بزرگ قاره آمریکا نیز منفی شده است. در سه ماهه نخست امسال اقتصاد برزیل 1.5 درصد کوچکتر شده است که 1.9 درصد کمتر از رشد ثبت شده سه ماهه قبل و 1.1 درصد کمتر از پیش بینی های قبلی بوده است. این رشد که بدترین عملکرد فصلی برزیل از سه ماهه دوم سال 2015 تاکنون بوده بیشتر از همه تحت تاثیر کاهش رشد بخش معدن قرار گرفته است که رشد آن طی این مدت منفی 3.2 درصد اندازه گیری شده است. ساخت و ساز با منفی 2.4 درصد و حمل و نقل با منفی 2.3 درصد از دیگر بخش های موثر بر این عملکرد بوده اند. از سوی دیگر اما بخش مالی و بیمه با رشد منفی 0.1 درصدی بهترین عملکرد را در بین بخش های مختلف داشته اند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی