عصر بازار

دلار خودش را بالا کشید

عصر اعتبار- شاخص دلار در آستانه ورود به کانال جدید قرار گرفت.

دلار خودش را بالا کشید
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، شاخص‌های کلان اقتصادی منتشرشده در خصوص کشورهای اروپایی نشان دهنده این است که شرایط کماکان تا حد زیادی بد باقی مانده است هر چند که بانک مرکزی اروپا اعلام کرده است برنامه خرید اوراق قرضه خود را با 600 میلیارد یورو افزایش به 1.35 تریلیون یورو خواهد رساند و این برنامه را تا سال 2021 ادامه خواهد داد. 

  داده های منتشر شده توسط مرکز آمار اروپا نشان می‌دهد تا پایان آوریل 2020 نرخ بیکاری در منطقه یورو و اتحادیه اروپا با 0.2 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل و به ترتیب در سطح 7.3 درصد و 6.6 درصد رسیده است. این نرخ بیکاری بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در دو ماه اخیر بوده است.

  تخمین زده می‌شود تا پایان ماه آوریل 14 میلیون و 79 هزار مرد و زن در سطح اتحادیه اروپا بیکار باشند که از این تعداد، 11 میلیون و 919 هزار نفر ساکن کشورهای عضو منطقه یورو بوده‌اند. در مقایسه با ماه مارس، شمار افراد بیکار در اتحادیه اروپا 397 هزار نفر و در سطح منطقه یورو 211 هزار نفر افزایش یافته است.

  انتظار می رود رشد اقتصادی بسیاری از قدرت های منطقه یورو از جمله آلمان ایتالیا و فرانسه در سطح منفی باقی بماند. یورو تحت تاثیر این آمارها در برابر اسکناس سبز از بالاترین سطح به ثبت رسیده خود در طول دو هفته اخیر عقب نشست.

  زک پندل، قایم مقام بخش ارزی بانک گلدمن ساکس گفت: اقدامات اخیر صورت گرفته توسط کمیسیون اروپا و بانک مرکزی اروپا باعث کاهش ریسک‌های موجود بر سر راه اقتصادهای اروپایی خواهد شد. با این حال چالش بازطراحی یک ساختار مالی فراگیر در اروپا به قوت خود باقی است و برای پرداختن به ضعف‌های موجود باید تغییرات بیشتری اعمال شود. 

  در حال حاضر اصلی‌ترین دلیل نگرانی فعالان بازار ارز اخبار مربوط به تشدید جنگ تجاری آمریکا با چین و مساله هنگ کنگ است. پس از جدال لفظی بین واشنگتن و چین بر سر مقصر بودن طرف چینی در شیوع کرونا در جهان، اکنون برخی از قانون گذاران آمریکایی به دنبال تحریم چین به بهانه دخالت چین در امور داخلی هنگ کنگ هستند. از سوی دیگر وانگ یی، وزیر خارجه چین به آمریکا در خصوص به راه انداختن یک جنگ سرد دیگر هشدار داده است. 

  در روزهای اخیر بانک مرکزی چین به تلاش‌های خود برای راه اندازی ارز دیجیتالی این کشور بخشیده است و تحلیل گران این اقدام را در راستای کاهش وابستگی چین به نظام مالی دلار ارزیابی می کنند. به ویژه آن که برخی از مقامات آمریکایی پیشنهاد تحریم بخش بانکی چین را مطرح کرده اند.

  نتایج نظرسنجی صورت گرفته از 60 کارشناس ارزی توسط رویترز نشان می دهد که یک سوم این افراد معتقدند دلار در ماه ژوئن نخواهد توانست دست به یک پیشروی بزرگ بزند هر چند که احتمال تضعیف بیش از حد آن نیز ضعیف خواهد بود.

  جین فولی، کارشناس مسائل ارزی در " روبو بانک" گفت: بازارها بین جریان مختلفی از اخبار گیر کرده‌اند. از یک سو شاهدیم که بانک های مرکزی جریان عظیمی از نقدینگی را به بازارها تزریق کرده اند و از سوی دیگر تنش های ژئوپلتیکی به سطوح کم سابقه ای رسیده است که می تواند عواقب ناگواری برای اقتصاد جهانی داشته باشد.

  در حوزه تجارت خارجی نیز عملکرد ناامیدکننده اقتصاد های آمریکایی ادامه دارد؛  صادرات آمریکا تا پایان ماه آوریل با کاهش 20.5 درصدی نسبت به ماه قبل مواجه شده است که این رقم در طول یک دهه اخیر بی سابقه بوده است. در طرف واردات نیز آمریکایی10.7 درصد کمتر از ماه قبل واردات داشته اند. آمارهای مشابه منتشرشده برای کانادا نیز نشان می دهد در ماه آوریل صادرات با کاهش 29.7 درصدی و واردات با کاهش 25.1 درصدی مواجه شده است و افزایش کسری تراز تجاری، دلار کانادا را تحت فشار قرار داده است. 

  از سوی دیگر ویروس کرونا کماکان قربانی می گیرد هر چند که با کند شدن سرعت شیوع آن در بسیاری از مناطق روند بازگشایی کسب و کارها آغاز شده است. 

  تاکنون بیش از شش میلیون و 850 هزار و 612 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین 398 هزار و 244 نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 111 هزار و 390 نفر، انگلیس با 40 هزار و 261 نفر، برزیل با 35 هزار و 47 نفر،  ایتالیا با 33 هزار و 774 نفر و فرانسه با 29 هزار و 111 نفر بوده است. 

  شاخص دلار

  شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با 0.29 درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح 96.938 واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل 1.038 دلار اعلام شد. 

  در سه ماهه نخست امسال اقتصاد سوئیس 2.6 درصد کوچک تر شده است که بدترین عملکرد فصلی اقتصاد این کشور در طول چهار دهه اخیر محسوب می شود. در نتیجه این رشد ضعیف، بعید به نظر می رسد که بانک مرکزی سوئیس در سیاست خود برای تزریق نقدینگی به بازارهای مالی و یا تغییر در نرخ بهره فعلی تجدید نظر کند.

  ارزهای اروپایی

  در انگلیس بانک مرکزی این کشور اعلام کرد روند بازپرداخت وام های دریافت شده توسط شرکت ها مجددا پس از سه ماه رو به رشد بوده است و این مساله باعث افزایش اطمینان معامله گران نسبت به موفقیت آمیز بودن طرح های حمایتی دولت انگلیس از کسب وکارها شده است. دولت این کشور میزان مخارج خود را به بالاترین سطح هفت دهه اخیر رسانده و برای نخستین بار از زمان بحران مالی سال 2009 اقدام به استقراض از بانک مرکزی است. 

  روبرتو کوبو، مدیر ارزی در موسسه " بی بی وی ای" گفت: تنها چند ماه به انتخابات ریاست جمهور یآمریکا زمان باقی مانده و بعید است که طرف آمریکایی خواستار کاهش واقعی تنش‌ها با چین باشد. این مساله باعث خواهد شد تا دست کم در شش ماه اینده شاهد تداوم فضای پرریسک در بازارهای جهانی باشیم.

  در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با صعود 0.42 درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای 1.266 دلار مبادله شد. یورو 0.56 درصد پایین رفت و با عقب رفتن از کانال 1.13  به 1.284 دلار رسید.  رونالد سیمپسون - تحلیلگر بازار ارز در موسسه اکشن اکونومیکس - گفت: بازگشایی تدریجی کسب و کارها می تواند خبر خوبی برای بازارهای مالی باشد. ما پیشرفت هایی در تهیه واکسن و حمایت های مالی از کسب و کارها را داشته‌ایم اما هنوز باید اقدامات بیشتری صورت گیرد.

  ارزهای آسیایی

  عملکرد اقتصادهای بزرگ آسیا نیز کماکان در سطح ناامیدکننده ای باقی مانده است: اقتصاد کره جنوبی در سه ماهه نخست سال 1.3 درصد کوچک‌ شده که این رشد در مقایسه با رشد سه ماهه پایانی سال قبل این کشور 2.6 درصد کاهش پیدا کرده است. از سوی دیگر رشد اقتصادی هند نیز در سه ماهه منتهی به مارس به تنها 3.1 درصد رسیده که در طول 16 سال اخیر بی سابقه بوده است. 

  در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با 0.37 درصد افزایش به 109.56 ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای 1.435 دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل 7.081 یوان چین اعلام شد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
    آرشیو