عصر بازاربرنج

تعداد کارت‌های بانکی دارای تراکنش به ۱۰۸ میلیون فقره کارت رسید

عصر اعتبار- تعداد کارت‌های بانکی دارای تراکنش در شبکه پرداخت کشور به ۱۰۸ میلیون فقره کارت در اردیبهشت ماه رسید که بانک ملی بیشترین سهم از کارت‌های بانکی تراکنش‌دار را به خود اختصاص داده است.

تعداد کارت‌های بانکی دارای تراکنش به ۱۰۸ میلیون فقره کارت رسید
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایبِنا، بررسی آمارهای گزارش اقتصادی اردیبهشت ماه شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) نشان می‌دهد که در این ماه بالغ بر 108 میلیون و 531 هزار و 850 کارت بانکی از جمله کارت‌های اعتباری، برداشت و هدیه و بُن کارت حداقل یک تراکنش را داشتند؛ این در حالی است که در فروردین ماه 98، تعداد 96 میلیون و 129 هزار و 154 کارت بانکی تراکنش داشتند که نشان از افزایش 12.89 درصدی تعداد کارت‌های بانکی دارای حداقل یک تراکنش در اردیبهشت ماه 99 نسبت به فروردین ماه سال گذشته دارد که روند نزولی چشمگیری به شمار می‌رود.

  بر اساس جدول بالا، بیشترین تعداد کارت بانکی در ایران مربوط به کارت برداشت دارای حداقل یک تراکنش با تعداد 103 میلیون و 370 هزار عدد تا پایان اردیبهشت 99 است که همین موضوع باعث شده تا کارت‌های برداشت سهم 95.24  درصدی از کل کارت‌های بانکی تراکنش‌دار داشته باشند؛ تعداد کارت‌های برداشت دارای تراکنش در اردیبهشت ماه نسبت به فروردین سال گذشته با افزایشی 12.28 درصدی روبرو بوده است.

  رشد 121 درصدی تعداد کارت‌های اعتباری دارای تراکنش

  شاپرک در این جدول نیز اعلام کرده که تعداد کارت‌های اعتباری دارای تراکنش در اردیبهشت ماه نسبت به فروردین ماه با افزایش 121.13 درصدی روبرو بوده است که باعث شده تا سهم کارت‌های اعتباری را از کل کارت‌های بانکی به 0.07 درصد برساند؛ همچنین تعداد کارت‌های هدیه و بن کارت تراکنش‌دار در فروردین ماه 4 میلیون و 41 هزار کارت بوده که این آمار در اردیبهشت ماه با افزایش 25.72 درصدی به 5 میلیون و 80 هزار کارت هدیه و بن کارت افزایش یافته و سهم این کارت‌ها از تمام کارت‌های تراکنش دار به 4.68 درصد رسیده است.

  سهم بانک‌ها در کارت‌های بانکی تراکنش دار شبکه پرداخت

  آمار شاپرک از سهم بانک‌های صادر کننده از تعداد کارت‌های بانکی تراکنش‌دار در شبکه شاپرک بیانگر آن است که بانک ملی ایران با 22.56 درصد بیشترین سهم از کارت‌های بانکی دارای تراکنش در اردیبهشت ماه را داشته و در ادامه نیز بانک‌های صادرات ایران و ملت با سهم 11.27 و 11.35 درصدی در جایگاه دوم و سوم  قرار گرفته‌اند.

  بیشترین تعداد کارت بانکی برداشت تراکنش‌دار در شبکه بانکی متعلق به بانک‌های ملی ایران، صادرات ایران و ملت بوده؛ همچنین بیشترین تعداد کارت بانکی اعتباری دارای تراکنش در اردیبهشت ماه به بانک‌های ملت، صادرات ایران، ملی ایران و سپه اختصاص یافته است. از سویی دیگر  بانک‌های ملی ایران، پارسیان و ملت بیشترین تعداد کارت بانکی هدیه و بن کارت تراکنش‌دار را داشته‌اند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی