عصر بازاربرنج

تورم ترکیه روی دور صعودی

عصر اعتبار- نرخ تورم ترکیه از ۱۲ درصد نیز گذشت.

تورم ترکیه روی دور صعودی
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، نرخ تورم ترکیه در 12 ماه منتهی به ژوئن به 12.62 درصد رسید که 1.23 درصد بیشتر از تورم ثبت‌شده در بازه مشابه منتهی به ماه قبل و بالاترین تورم ثبت شده در طول پنج ماه اخیر محسوب می‌شود. در بین بخش های مختلف بالاترین نرخ تورم مربوط به توتون و تنباکو با 22.41 درصد بوده است و پس از این بخش نیز مواد غذایی و نوشیدنی با 14.6 درصد قرار دارد. از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به ارتباطات با 4.84 درصد و حمل و نقل با 5.3 درصد بوده است.

  از ماه اکتبر سال 2018  که نرخ تورم ترکیه با رسیدن به 25 درصد در بالاترین سطح 15 سال اخیر خود قرار گرفت، شیب افزایش قیمتها عمدتا  در مسیر کاهشی بوده است و افزایش مجدد قیمت ها در ماه ژوئن  خبر خوبی برای سیاست‌گذار محسوب نخواهد شد؛ به ویژه در زمانی که مقامات دولت و بانک مرکزی حاضر شده اند ریسک داغی بیش از حد را برای اقتصاد به بهای کاهش سرعت نرخ تورم و نرخ بهره بپذیرند.

  هسته تورمی که تغییرات قیمتی مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آن‌ها در نظر نمی‌گیرد، با 1.61 درصد افزایش نسبت به ماه قبل خود به 11.64 درصد رسید که بالاترین تورم ثبت شده هشت ماه اخیر محسوب می‌شود.

  بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم ترکیه در ماه ژوئن 1.43 درصد اندازه گیری شده که بالاترین تورم ثبت شده ماهانه طی پنج ماه اخیر بوده است.

  متوسط نرخ تورم ترکیه در سال گذشته 11.84 درصد بوده است که بالاترین نرخ ثبت شده مربوط به 20.35 درصد در ماه ژانویه و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم 8.55 درصدی ماه اکتبر بوده است.

  مقامات ترکیه دستیابی به تورم تک رقمی 8.5 را برای سال جاری هدف گذاری کرده اند و بانک مرکزی نیز پیش بینی کرده است تورم تا پایان امسال به 8.32 درصد برسد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
    آرشیو