عصر بازاربرنج

شورای جهانی طلا

سرمایه‌گذاری در طلا رکورد جدید زد

عصر اعتبار- شورای جهانی طلا (WGC) اعلام کرد جریان سرمایه گذاری در صندوقهای ETF طلا در ژوئن برای هفتمین ماه متوالی رشد کرد و موجودی طلای این صندوقها ۱۰۴ تن افزایش یافت.

سرمایه‌گذاری در طلا رکورد جدید زد
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، جدیدترین آمار شورای جهانی طلا از تقاضای سرمایه گذاری بی سابقه برای صندوقهای سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) که تحت پشتوانه طلا قرار دارند، حکایت دارد. با افزوده شدن 104 تن طلا به موجودی این صندوقها در ماه میلادی گذشته، مجموع ذخایر طلای آنها به رکورد 3621 تن رسیده است. شورای جهانی طلا تصریح کرده که دارایی‌های تحت مدیریت هم به بالاترین رکورد خود صعود کرده‌اند.

  مجموع طلایی که در نیمه اول سال 2020 به صندوقهای ETF طلا وارد شد، 734 تن به ارزش 39.5 میلیارد دلار بود.

  طبق گزارش شورای جهانی طلا، برای پی بردن به رکورد بی سابقه تقاضای بالا، کافیست بدانیم ورود طلا به صندوقهای ETF طلا در نیمه اول سال 2020 بالاتر از رکورد بالای خرید طلا توسط بانکهای مرکزی در سالهای 2018 و 2019 بوده و ممکن است حدود 45 درصد از تولید جهانی طلا در نیمه اول سال 2020 را جذب کند.

  با این حال تحلیلگران شورای جهانی طلا پیش بینی کردند که انتظار ندارند تقاضای سرمایه گذاری تا پایان سال قوی بماند.

  به گفته این تحلیلگران، فضای اقتصادی و ژئوپلیتیکی از سرمایه گذاری در طلا پشتیبانی می کند و هزینه نگهداری طلا هم با پایین یا منفی ماندن نرخهای بهره بانکهای مرکزی، اندک است. همچنین نگرانیهای جدی نسبت به آسیب دیدن احیای اقتصادی از اوج گیری دوباره پاندمی ویروس کرونا وجود دارد. رشد موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در برخی از بخشهای جهان به خصوص آمریکا نشان می دهد که هنوز راه زیادی تا بازگشایی کامل اقتصادها و احیای اعتماد عمومی وجود دارد.

  نگاهی به آمار منطقه ای نشان می دهد که بالاترین تقاضا در بازار ETF  مربوط به آمریکای شمالی است که ماه میلادی گذشته عامل ورود 83 تن طلا به صندوقهای ETF طلا بود در حالی که سهم صندوقهای اروپایی 18 تن و صندوقهای آسیایی 0.4 تن بود.

  بر اساس گزارش کیتکونیوز، تقاضای سرمایه گذاری در صندوقهای ETF طلا در نقطه مقابل تقاضای فیزیکی برای طلا به خصوص در کشورهایی مانند چین و هند قرار دارد. تدابیر قرنطینه و قیمت بالای طلا مانع تقاضای خرید مصرف کنندگان و سقوط آن به رکورد پایین کم سابقه ای شده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی